Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Turbulentní proudění

28. ledna 2016 v 15:44 | Meteoaktuality.cz |  Zajímavosti
Dalším tématem pro podrobnější výklad bude turbulence a tento pojem by měl objasnit právě tento článek. Mnoho z Vás pojem už slyšelo či četlo, neboť se objevuje v televizních relacích o počasí, v literatuře a zejména pak v letectví a určitě máte pojem spojen spíše s negativní stránkou věci a to zejména tedy v letectví. Mimochodem se také takto jmenoval naučný pořad ČT o počasí, který byl odborně připravován a moderován meteorology ČT, které znáte z tamních relací o počasí. K vidění je na internetu v archivu vysílání ČT.

Zpět ale přímo k pojmu turbulence, tedy k tomu s malým počátečním písmenem. V dalších odstavcích bude vysvětleno, co to vlastně turbulence je, jak vzniká a co je jejím důsledkem. Také bude klasifikována, neboť se dělí na dva základní druhy a to na dynamickou a mechanickou turbulenci. Začněme ale od výkladu pojmu samotného.

Co je to turbulence? Jedná se o druh proudění, jako je například proudění vlnové či laminární, které vznikne na základě nerovnoměrnosti proudění či proudění v blízkosti překážek.

Turbulence dynamická
Jedná se o důsledek pohybu dvou vedle nebo nad sebou se vyskytujících vrstev vzduchu, které se mohou pohybovat různými směry a rychlostmi. Roli zde hraje tření mezi nimi, které způsobí zakřivení proudění a vzniku víru. V atmosféře se často směr či rychlost větru s výškou mění = hovoříme o střihu větru, čím větší jsou rozdíly, tím je střih větru výraznější a podporuje například intenzitu bouřkové a srážkové činnosti. (viz patřičné články, např. Co jsou to střihové srážky?)

Turbulence mechanická
Vzniká při proudění v blízkosti překážek. Vzniká za horskými překážkami, v tzv. závětrném prostoru. (Více informací o problematice v článku Co je to srážkový stín a návětří?) Při konvekci se jedná též o turbulenci termickou.

Dále také rozeznáváme turbulence v bezoblačném prostoru a ta vzniká za situace, kdy vzduch obsahuje málo vlhkosti a nedochází ke kondenzaci této páry, turbulence pak není provázena oblaky. S tímto typem turbulence se setkávají dopravní letadla a nazývá se Clear Air Turbulence.

Turbulentní proudění - jeho převážná část je způsobena zemským povrchem. Jedná se o veškeré překážky, které cirkulaci vzduchu v jeho cestě stojí. Vlivem tření vzduchu o povrch dochází ke střihu větru a ty jsou často turbulentní. Dále způsobují turbulenci ostatní zmíněné překážky, pod kterýmisi můžeme představit veškeré stromy či budovy, které cirkulaci zakřivují a v jejich závětří dochází k turbulenci, velmi podobně jako v případě překážky ve vodním toku, která se nachází pod vodní hladinou proudící vody v tomto toku. Největší víry mají průměr až 3 000m a jejich důsledkem je vrásnění vodní hladiny na jezerech či na oblaků kouře. Menší víry je možné poznat podle třepání listí či vlnění trávy, ještě menší víry jsou velmi slabé, mají průměr jen několik milimetrů. Turbulence je velmi dobrá pro přenos veličin a umožňuje, aby mezní vrstva (viz článek Atmosférické vrstvy a počasí) reagovala na změny způsobené působením povrchu, aneb dochází zde k silné interakci atmosféry a zemského povrchu.

Doporučená a použitá literatura: Dvořák, P. Atlas oblaků, 2012
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee