Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Srážkový stín a návětří

9. ledna 2016 v 20:10 | Meteoaktuality.cz |  Zajímavosti
Vliv na srážkovou činnost má terén a s tím je právě spojen termín návětrný efekt. Zcela jistě jste v předpovědi počasí či také ve výstražné informaci na vydatné srážky viděli nebo slyšeli formulaci například "na návětří Krkonoš a Jeseníků ojediněle 70mm".

Co je to návětrný efekt? Právě na návětří hor spadne vždy nejvíce srážek. Jedná se o tzv. návětrné strany, kde jsou srážky zesíleny oproti naopak závětrným stranám. Jedná se o místa za danou horskou překážkou, kde se tvoří více oblačnosti než jinde a z této oblačnosti vypadávají intenzivní srážky.

V ČR často slýcháme o zesílených srážkách zejména se jedná tedy o návětří Jeseníků, Beskyd či Krkonoš. Obecně ale každá horská překážka podporuje vznik oblačnosti, z níž také často vypadávají srážky a mnohdy dosti intenzivní, které mohou za řadu povodňových situací v horských oblastech. Teplý a vlhký vzduch stoupající vzhůru nad horskou překážku kondenzuje, objevují se srážky. Poté dochází k ochlazování vzduchu a ten, kdy putuje dále za horskou překážku, tak je o poznání sušší.

Co je to srážkový stín? Naopak mohou horské překážky působit jako stín co se srážkové činnosti týče. V tzv. závětrných oblastech, kde působí srážkový stín, spadne naopak mnohem méně srážek než jinde a zejména než na návětří. Při určitém proudění se tedy na těchto místech objeví zanedbatelné úhrny, např. do 5mm oproti srážkovým úhrnům na návětří hor, které mohou být razantně zvýšeny, např. i 10 krát.

Srážkový stín v ČR způsobují často Krušné hory, které do centrální a severozápadní části ČR (zejména do oblastí v povodí Ohře a na západě středních Čech) nepouštějí příliš srážek za daného proudění a veškeré srážky vypadnou v horách, zesíleny jsou poté na návětrných stranách hor. Horské masivy nepustí oblačnost dále a z té převážná většina srážek spadne právě nad horami. Vyhlášeným místem, kde se nachází meteorologická stanice ČHMÚ, s výskytem srážkového stínu jsou Tušimice na SZ Čech, kterým právě stíní Krušné hory a roční srážky jsou zde o poznání nižší než jinde.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee