Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Co jsou to mořské brízy?

12. ledna 2016 v 15:35 | Meteoaktuality.cz |  Zajímavosti
Bríza je místní vítr, který vane na pobřeží. Tento pojem už asi každý z Vás někde četl či slyšel. Patrně ne každý ale zná jeho přesné vysvětlení. Bríza se dělí na dva základní a od sebe odlišné větry a to na brízu oceánskou a brízu pevninskou. Každý z těchto dvou uvedených větrů typu bríza vane v určitou dobu a nemůže tomu být opačně.

Výše uvedeným typům bríz se také říká bríza denní a noční a z tohoto názvosloví už jasně vyplývá, ve který čas tyto brízy vanou.

Bríza oceánská je tedy tzv. denní brízou a vane v průběhu dne, kdy se pevnina ohřívá vlivem slunečního svitu. Hladina moře či oceánu se ohřívá pomaleji a proto se studenější vzduch od moře tlačí na pevninu, kde nahrazuje teplý vzduch. Tato bríza fouká tedy z oceánu na pevninu a pokud se u pobřeží nacházíme, tak ji zcela jistě uvítáme neboť na pevnině panuje značné horko a tento chladný vítr nás tedy příjemně ochladí.

Bríza pevinská je zcela opačným jevem. Vane v noci, tj. je brízou noční. V nočních hodinách se pro změnu zemský povrch ochlazuje a opět rychleji než voda, kde se teplota téměř nemění. Chladnější vzduch tedy z povrchu klesá a proudí nad hladinu. Tam jeho teplota roste a vzduch stoupá. Tato bríza vane tedy z pevniny směrem nad oceán.

Pět základních druhů mořských bríz na Světě
Doktor Fremantle - trefný a pravdivý název dostala bríza vanoucí v Austrálii. Ta přináší totiž do Západní Austrálie úlevu od vysokých teplot. Jedná se o chladivou brízu o rychlosti do 35km/h. Čím výraznější je rozdíl v teplotě mezi oceánem a pevninou, tím silněji tento vítr fouká.

Etesian - jsou větry vanoucí v Řecku přes Egejské a Středozemní moře. Při jejich výskytu panuje bezoblačné, ale také studené počasí.

Norte - místní vítr v Mexickém zálivu přináší výrazné poklesy teplot v důsledku průniku studeného vzduchu ze severních oblastí, hlavně z Texasu.

Papagayo - jedná se o vítr vanoucí ze Severní do Střední Ameriky, je chladný a suchý a způsobuje ho velký tlakový rozdíl mezi chladným suchým a teplým vlhkým vzduchem.

Willywaw - v nejjižnější části Jižní Ameriky se vyskytují náhlé poryvy studeného vzduchu vanoucího z vysokých hor k moři. Tento vítr často dosahuje i síly hurikánu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee