Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Předpověď tlaku a jeho tendence

11. prosince 2015 v 9:49 | Meteoaktuality.cz |  Teorie
Předpovědi počasí udávají i informace o tlaku vzduchu a jeho předpokládané tendenci. Tato prognóza je též sestavována dle předpovědních synoptických map, které zobrazují vývoj tlakových útvarů a jejich přesun v čase na určitém území. S nimi jsou spojeny izobary (zopakujeme definici pojmu: pomyslné čáry na mapě spojující místa se stejným tlakem vzduchu) a podle nich je možné poté předpovídat hodnoty a změny tlaku pro určitá území. V předpovědích je brán ohled zejména na změny tlaku v čase, zejména během následujícího dne (tj. 24 hodin) a tyto změny jsou uváděny pod pojmem tlaková tendence. Ta může zaznamenávat buďto určitou intenzitu poklesu nebo vzestupu či setrvalý stav, tedy neměnné hodnoty, alespoň ne nijak výrazně.

Oblačnost a pravděpodobnost srážek v závislosti na tlaku vzduchu
Jak bylo už v několika obdobných naučných článcích zmíněno a co je i všeobecně známo, tak při vyšším tlaku než který panuje v okolí (tzv. výše) panuje spíše malá oblačnost vyjma nízké oblačnosti a mlh na podzim a v zimě a naopak při nižším tlaku než který panuje v okolí (tzv. níže) panuje naopak velká oblačnost a hodně pravděpodobné jsou srážky a další nepříznivé projevy počasí jako je i silnější vítr. Běžný tlak vzduchu přepočtený na hladinu moře činí 1013.25hPa. V ČR se vyskytuje tlak nejčastěji v rozmezí 1000 až 1015hPa, v němž se pohybuje při výskytu nevýrazných tlakových útvarů v okolí, kdy panuje spíše mírné počasí, ne nijak moc pěkné, ale ani nijak nepříznivé. Pokud tlak stoupá zejména nad 1020hPa až k 1030hPa, znamená to vysoký tlak a naději na pěkné počasí vyjma podzimu a zimy (viz nízká oblačnost a mlhy, více v článku Předpověď oblačnosti a srážek) Naopak když tlak klesne pod 1000hPa znamená to nepříznivé počasí, často i význačné. Zajisté nelze říci, že při výskytu tzv. běžného tlaku nemůže pršet či naopak nemůže být slunečno. Nicméně pravděpodobnější výskyt daného typu počasí je při výrazněji vyšších či nižších hodnotách tlaku vzduchu. Poté jsou tu krajní či lépe řečeno extrémní hodnoty tlaku, které se u nás nevyskytují často. Jedná se zejména o tlakové výše s maximálním tlakem vzduchu 1040hPa a vyšším a tlakové níže s tlakem 975hPa a nižším, viz naposledy na konci ledna 2015. Velmi vysoký tlak vzduchu lze očekávat při letních nebo naopak zimních tlakových výších a velmi nízký tlak naopak při přechodu výrazných níží ze Z/SZ Evropy, například níže "Kyrill, Emma, Andrea" a další, záleží vždy jak moc se přiblíží k našemu území. Jednotlivé oblasti se stejným tlakem vzduchu jsou vyjádřeny izobarami, čarami na synoptických mapách, které jednotlivé tlakové oblasti oddělují.

Podle vývoje izobar předpovídáme tendenci tlaku vzduchu, aneb změny tlaku za určitý čas. Předpovídáme zpravidla na druhý či třetí den dopředu. Podle tendence tlaku vzduchu je možno usuzovat obecně jaké počasí nás čeká. Při výraznějším vzestupu tlaku se budou současně ne příliš příznivé počasí vylepšovat a naopak při výraznějších poklesech tlaku se bude zhoršovat, není vždy možno předpovědět pro určitou lokalitu veškeré prvky počasí, například nemusí při výrazném poklesu tlaku vzduchu na daném místě zrovna poté pršet, ale je to dosti pravděpodobné. Upřesnit lze takovou předpověď vedle sledování vývoje tlaku vzduchu i pozorováním oblohy. (viz patřičné články) Pokud tedy zní předpověď tlaku takto "Tlaková tendence zaznamená slabý vzestup, odpoledne mírný pokles" značí to blížící se změnu počasí k horšímu. Pokud naopak zní: "Tlaková tendence mírný pokles, během dne od západu slabý vzestup" tak to svědčí o tom, že pokud prší a je nepříznivé počasí, brzo dojde k jeho zlepšování, velmi brzo přestane pršet či případně sněžit a postupně se začne i zmenšovat oblačnost, pokud nebude následovat druhý den pokles tlaku, jinak se bude jednat maximálně o přechodnou změnu počasí k lepšímu.

Předpověď tendence tlaku vzduchu
Předpovídáme tendenci tlaku v závislosti na předpokládaném vývoji izobar, tj. celkového chování tlakových útvarů nad danou oblastí. Předpovídáme ji pomocí pojmů jako je pokles, setrvalý stav a nebo vzestup s upřesněním o jak intenzivní (výraznou) změnu tlaku vzduchu za určitý čas (obvykle za den) se bude jednat. Pokud bude vyplývat z předpovědních synoptických map pokles tlaku během dne jen o několik málo desetin hPa až 1-2 hPa půjde o pokles slabý a pravděpodobně i pozvolný. Pokud se bude přibližovat frontální vlna spojené s tlakovou níží a půjde tedy o pokles tlaku o několik hPa, například 3-5 hPa, půjde už o pokles mírný, tedy výraznější než slabý a bude možno očekávat výraznější změnu v charakteru počasí. Pokud klesne tlak v řádu několika hPa až o desítku hPa, například o 8-12hPa za den, označíme takový pokles určitě za silný, tj. za ještě výraznější než mírný a bude se s největší pravděpodobností přibližovat hluboká tlaková níže, která značně změní ráz počasí v daném místě k horšímu. Naopak pokud bude tlak výrazně stoupat, označíme tendenci za silný vzestup a po cyklonálním počasí se bude v takovém případě nasouvat mohutná oblast vysokého tlaku vzduchu. Pokud bude vzestup opět např. o desetiny hPa až 1-2 hPa, bude se patrně rozšiřovat jen hřeben vysokého tlaku vzduchu za frontální vlnou, jednat se ovšem může i o mírný vzestup, vývoj tlaku je rozdílný a závisí na mohutností tlakových útvarů a rychlosti jejich pohybu.

Na základě předpovědi tendence tlaku vzduchu uvažujeme tzv. Bio předpověď, předpověď fyzické zátěže pro lidstvo. Ta vyjadřuje míru zátěže v daném dni ve vztahu k rázu počasí. Výrazněji klesající tendence tlaku ji bude snižovat, tj. počasí bude pro náchylné obyvatele zátěžové více než při setrvalém stavu tlaku. Při přechodech front je obecně Bio zátěž nižší, nejnižší je při extrémním počasí, které je spojeno většinou s vlivem hlubší tlakové níže a tedy i se silným poklesem tlaku vzduchu. Vylepšování počasí naopak zátež snižuje, v antickylonálním počasí je Bio zátěž nejnižší. Máme tři stupně zátěže 1 - mírná zátěž, 2 - střední zátěž a 3 - vysoká zátěž pro jasné a jednoduché vyjádření vlivu charakteru počasí na lidi, zejména na ty náchylné na jeho změny. Bio předpověď se sestavuje dle několika faktorů v počasí, určité faktory počasí ji zvyšují (například výraznější či obecný pokles tlaku, tj. přechod fronty, vliv níže, obecně špatné počasí, výkyv teplot, bouřky atd.) a některé snižují. (například vylepšování počasí a obecně klidné pěkné počasí bez výraznějších změna prvků jako jsou teploty, průběh počasí atd.)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee