Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Synoptické mapy

16. března 2012 v 15:33 | Meteo-aktuality |  Teorie
Téma, které se přeci jen váže i k předpovídání počasí, ale není to čistě problematika předpovědí, zní synoptické mapy a jejich čtení, sestavování. Porozumět synoptickým mapám, pro běžného člověka jakýmsi pomyslným čmáranicím, je důležité a také to může být zajímavé. Pokud nyní máte synoptickou mapu (viz příklady v článku) za jakousi čmáranici, kde jsou značky, čáry či písmena a různé symboly a rádi byste věděly alespoň co mapa říká a naznačuje v základním režimu, určitě Vám pomůže toto teoretické téma.

Synoptická mapa - zakreslení rozložení tlakových útvarů, tedy tlakových výší, níží, výběžků, hřebenů tlakové výše, dále typů a polohy front k danému termínu, popřípadě zakreslení oblačnosti a srážek do map. Tyto mapy se používají v aktuálním počasí a jsou důležitým podkladem pro předpověď počasí.

Synoptické mapy se objevují i v předpovědích počasí, například v TV relacích. Jsou to mapy zjednodušené pro lepší pochopení široké veřejnosti. Počasí z map se také převádí do řeči symbolů a jednoduchý map, které jsou pro veřejnost snadno pochopitelné, synoptické mapy zjednodušené již méně, ale díky komentáři meteorologa v TV relaci o počasí lze i tak situaci na mapách dobře porozumět.

Tyto mapy jsou velmi důležité, jak je již řečeno výše, tak poskytují přehled o chování počasí aktuálně a nebo jsou sestavovány jako předpovědní mapy. Jedná se o výsledky pozorování a měření počasí prováděné po celém světě ve stejném čase, tzv. celosvětovém čase UTC - převodní "vzorec" je jednoduchý. (Tento čas najdeme u všech synoptických map a výstupů z modelů)
Čas UTC=+1h SEČ a +2h SELČ
Přehled mezinárodních symbolů - zdroj: VOP Počasí

Každý projev počasí má svůj mezinárodní znak
> Druhy srážek a projevy počasí
Mají své znaky, které jsou na mapách ať už synoptických tak předpovědních či meteorologických převedených do řeči lépe pochopitelné pro veřejnost. Déšť se značí jinak (tečkou) jež mrholení (čárka) a kouřmo (dvě vodorovné čáry) se značí jinak než mlha. (tři vodorovné čáry) Poté závisí také na intenzitě a charakteru srážek. (Za připomenutí určitě bude stát teorie srážek, ve které je vysvětleno co je charakter srážky jaké jsou druhy srážek atd.)

> Pokrytí oblohy oblačností
Symboly kolečka s výplní (na osminy nebo desetiny) značí kolik je či bude oblačnosti. V přiloženém obrázku mezinárodních symbolů jsou všechny znaky se stupnicí na desetiny. V počasí existuje i osminová stupnice.
  • Jasno (značí 0/8 nebo jen 1/8 pokrytí oblohy)
  • Skoro jasno a malá oblačnost (značí jen 2/8 nebo 3/8 pokrytí oblohy)
  • Polojasno (značí 4/8 pokrytí, tedy polovinu)
  • Oblačno (značí 5 a 6/8 pokrytí)
  • Skoro zataženo (značí 7/8 pokrytí)
  • Zataženo (značí 8/8 pokrytí)
Desetinové stupnice je od jasna (0/8) přes 1/10 pokrytí, 2 a 3/10, 4/10 poté 5/10 polojasno, 6/10, dále 7 a 8/10, 9/10 pokrytí skoro zataženo a poté už zataženo, tedy úplné pokrytí oblohy.

Poučka - pokud je obloha celá pokrytá oblačností a prosvítá skrz ni Slunce (oblačnost vysoká, střední altostratovitá - viz teorie oblaků) tak není klasifikována obloha jako skoro zatažená , ale jako zcela zatažená, tedy např. 8/8 či 10/10 pokrytí oblačností, protože Slunce prosvítá skrz, tedy přes oblačnost nikoliv dírou v oblačnosti, to by bylo pak například 7/8 pokrytí, tedy skoro zataženo.

> Druhy oblačnosti
Každý oblak má také svou značku na synoptických mapách, viz přehled. Značky jsou rozděleny podle výšky oblačnosti a to na nízkou, střední a vysokou oblačnost.

> Vítr
Pokud je na mapě nakresleno v daném místě dvoudílné kolečko, značí to bezvětří. Čár pak značí více slabý či velmi slabý, čára s malou čárkou v levé části čáry značí slabý vítr, mírný pak delší čára v levé části vodorovné čáry, silnější pak velká a malá čára, dvě velké čáry silný vítr a vichřici značí vyplněný trojúhelník v levé části u konce vodorovné čáry atd.

> Druhy front, tlakové útvary
Teplá fronta se značí červenou barvou jako čára, tedy rozhraní. Na této čáře jsou půlkruhy. To je značka pro teplou frontu, vidět ji můžete na synoptických mapách. Studená fronta se značí tmavě modře a má špičky, tzv. trojúhelníčky vycházející z čáry fronty. Okluzní fronta je značena barvou růžovou, jako spojení teplé a studené fronty má půlkruhy i trojúhelníčky.

Tlaková níže se začíná českých mapách velkým písmenem "N" střed níže je popsán minimálním tlakem, např. 960hPa a okolo ní jsou izobary podle hodnot tlaku vzduchu - když jsou hustě kladeny, značí to vyrovnávání tlaku vzduchu mezi tlakovou výší a v ten okamžik se rozfoukává vítr na daném území. Tlaková výše se na českých mapách značí "V" a střed výše je popsán nejvyšším tlakem, např. 1030hPa.

Anglicky na mapách se značí níže písmenem "T" a výše "H" jako high.

Na této mapě vidíte níži "Emma" a rozhraní vyznačená frontami, tedy čárami
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee