Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Radary a družice 2

27. března 2012 v 14:53 | Meteo-aktuality |  Teorie
Teorie radarů, družic pokračuje. Z prvního dílu tohoto tématu už víme co je družice, radar či detekce blesků a k čemu zhruba slouží, pro koho je podstatná a pro koho jsou dostupná data z těchto přístrojů, které pořizují tyto snímky či detekují bleskové výboje. Ve druhé části tématu si vysvětlíme přesnější princip fungování především radaru a obsáhleji si vysvětlíme i využití dat, také se zaměříme více na družice, tedy družicovou meteorologii.

Detekce blesků - lokalizace a suma bleskových výbojů
Bleskové výboje detekuje ČHMÚ - pomocí sítě CELDNView a nebo lze bleskové výboje najít i na této stránce a to i co se týče celé Evropy.

Detekovat blesky a počítat je či rozlišovat o jaký typ blesku se jedná - doporučujeme podívat se na téma Bouřky - blesky a typy blesků, kde najdete teorii přímo k tomuto tématu. Blesky rozdělujeme tedy na blesky mezi mraky navzájem, mezi mraky a atmosférou a mezi mraky a zemským povrchem.

Specielně vybavené letadlo létá do středu bouřek a poskytuje tak detailní informace o větru či srážkách uvnitř systému. V USA se nachází velmi hustá síť radarů a je to velmi důležité, protože se na tomto území objevuje spousta bouří či tornád během roku a je potřeba zjistit přesné a detailní informace, eliminovat plané poplachy a naopak zrychlit varovné zprávy a také samozřejmě zpřesnit předvídání výskytu nebezpečných či ničivých jevů.

Detekce srážek - radary (odborněji radiolokátory)
Srážky detekujeme pomocí radaru, základní data v ČR poskytuje Český Hydrometeorologický Ústav, (ČHMÚ) který je pak poskytuje dále, radary existují pak v rozličných podobách jako je například radar s detekcí bouřkových buněk, radary na mapě (ne slepé) a nebo kombinace, kterou také nově poskytuje ČHMÚ. A to pomocí sítě RADView.

>> Kde sledovat radarová data, aneb kde sledovat pohyb srážek? (DOPORUČUJEME)
Princip: Objevuje se v určitém místě, například nad Prahou mírná dešťová přeháňka, která není nikterak rozsáhlá, nad Plzní je pak další přeháňka, ve které se objevuje ale silný a prudký déšť. Radarový signál, což je báze, na které přenos funguje, je vyslán směrem k obloze, odrazí se od vyskytujících se srážek zpět a tím se zobrazují pak srážky a jsou viděny na těchto prohlížečích radarových odrazů - odkazy výše. Zobrazení je podle určené barevné stupnice a to podle síly srážek, kolik úhrnů za hodinu spadne v mm. Takže nad Prahou nám radar ukáže světle až tmavě modrou barvu, místy možná světle zelenou, zatímco nad Plzní bude většinou zelená barva až žlutá či naoranžovělá, tyto barvy se objevují v prudkých intenzivních přeháňkách, které pak přerůstají často již i v bouřky. (základní popis principu, fungování radarů)

Tato data jsou cenná pro práci meteorologů a sestavování předpovědí na hodiny dopředu, ale i pro ostatní odvětví, jako je například vodstvo nebo i zemědělství, data jsou i veřejně přístupná - využívají je zejména "lovci bouřek", o kterých byla řeč například v tématech o teorii bouřek.

Detekce oblačnosti - družice
Sledování pater a pohybu či množství oblačnosti nad daným územím je také důležité nejen pro meteorology, ale i pro veřejnost - data jsou také přístupná. Pokud cestujete do určitého místa a potřebujete dejme tomu alespoň oblačné počasí, aby občas svítilo sluníčko, tak se vedle radarů a detektoru blesků - zda v místě neprší či dokonce nebouří nebo zda by v dohledné době nemělo bouřit či pršet, podíváte i kolik je odhadem v daném oblačnosti a zda se tam nějaká neblíží. Není to tedy složité ani pro obyčejné lidi, některé věci ovšem potřebují nějaké vysvětlení k pochopení a aby mohl člověk informace dobře využít a správně si vyložit - to je cílem právě těchto témat naší teorie.

ČHMÚ má pro detekci oblačnosti síť do třetice MSGView - snímky z družice, dostupné jsou zde: JSMSGView. (pro družicové snímky v Evropě platí odkaz výše u radarů)

Nyní pár slovy k interpretaci družicových snímků - je tedy možná pozorovat mohutnost a typ oblačnosti, například bouřkové -tedy bohaté kupovitě vyvinuté či v zahraničí i Hurikánů a jiných silných bouří, detekce je také dobrá pro odlišení o jaký typ oblačnosti se jedná - využívají tyto sním tedy také účelně meteorologové. Doporučujeme se podívat na téma o teorii oblaků - jaké oblaky rozlišujeme v mezinárodním členění.

Zobrazení oblačnosti na MSGView ČHMÚ - světle bílá až namodralá je zobrazena oblačnost vysokých pater - bezesrážková, nažloutle a o mnoho výrazněji (mohutněji) je zobrazena pak oblačnost střední a nízká se srážkami většinou tedy, nízká inverzní oblačnost lze z těchto snímků dobře také rozpoznat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee