Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Předpovědi počasí - sezónní předpověď

13. března 2012 v 13:53 | Meteo-aktuality |  Teorie
Od úvodu co je předpověď počasí za složitou disciplínu, přes práci meteorologa a modelové předpovědi se dostáváme k dlouhodobým výhledům počasí na měsíce dopředu - k sezónním předpovědím.

Velmi krátkodobé či krátkodobé předpověď jsou podrobné, lze určit chování počasí s mnohem větší přesností a to více meteorologických prvků. Střednědobé předpovědi jsou již kratší a předpovědi na delší dobu dopředu jsou méně úspěšné, nelze předpovídat tedy vůbec podrobně. Dlouhodobé či sezónní předpovědi, o kterých je v této části tématu řeč, jsou předpovědi na celé měsíce dopředu a jedná se o pravděpodobnosti vývoje počasí a to hlavně teplot a srážek na daném většinou kontinentě. Jsou to odchylky od průměrů. Modelování počasí na 30dní je orientační, vychází z chování počasí v historii a dnes již nemusí jisté zákony platit, proto je tato předpověď orientační a není radno i brát tak vážně. Nicméně je žádaná a národní meteorologické služby ji většinou vydávají. Dlouhodobá předpověď říká, zda bude více či méně teplo než má, zda bude více nebo méně pršet než by v daném období mělo. Neříká o kolik více či méně, neudává žádná konkrétní čísla a ni přesně většinou neurčuje na den, kdy by tak mělo být! To nelze. (předpověď na 30dní je dělena do dekád, na měsíce dopředu již není dělena nijak jinak, než na měsíce)

Předpověď na měsíce je samozřejmě z velké části neúspěšná ve vztahu k předpovědi na dny, počasí se nedá ani co se týče nejzákladnější projevů odhadnout s nějakou velkou přesností. Modely předpovídající na měsíce dopředu berou v úvahu aktuální stav počasí, proudění, oceánů a ledovců či změny rostlinného poryvu nebo míru znečištění ovzduší. Vývoj počasí záleží na mnoha faktorech, předpověď jsou velmi složité - tím pádem tedy i modelování těchto předpovědí. Faktory se mění, atmosféra a proudění se také mění, na základě těchto změn se mění předpovědi - na čím více dní či měsíců dopředu předpověď zní, tím více se v čase mění.

Zde lze sledovat klimatologické odchylky v Evropě i ve světě na dalších několik měsíců: NOAA
Zde konkrétní předpovědi prvků na několik týdnů dopředu: CFS model
Zde je k dispozici 30 denní předpověď ČHMÚ: Měsíční výhled

Modelování počasí na dlouho dopředu je v dnešní době hodně rozšířené, bádá se a studuje chování atmosféry, oceánů a ledovců na dlouho dopředu. Vše se mění, naše území se nachází navíc v mírném pásu (o klimatu bude řeč v dalším oddíle naší teorie) a proměnlivost počasí je velká, tzn. je zde složitost vedle měsíčních výhledů i týdenní předpovědi.

Závěrem k dlouhodobým předpovědím počasí - v dnešní době můžeme být rádi za to, že lze počasí na takto dlouho dopředu vůbec modelovat - předpovídat alespoň s takovou úspěšností jakou tyto předpovědi mají, ale na druhou stranu velmi těžko bude někdy technika schopna přelstít sílu přírody a odhadnout dostatečně dopředu veškeré extrémy a celkově vše, co příroda/počasí či jednoduše řečeno dění v atmosféře chystá.

Důležité pro predikování počasí je: odbornost pracovníků, vyspělost techniky (výpočetní, měřící) a propojení systémů techniky i pracovníků pro spojování a výměnu informací a pro vzájemné porady. (viz také předešlá témata o práci meteorologů a národních meteorologických služeb)

O předpovědi počasí se dá psát/hovořit hodně dlouho a obsáhle, ale to nejdůležitější z této oblasti by mělo být právě v těchto tématech - předpovědi počasí, která jsou tímto uzavřena.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee