Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Předpovědi počasí - modelová předpověď

7. března 2012 v 14:01 | Meteo-aktuality |  Teorie
V minulém tématu byl řečen úvod do světa předpovědí počasí, do předpovídání obecně a okrajově do profese meteorologa. V tomto podtématu se podíváme na modelové předpovědi a modely, tedy výpočetní techniku či super výkonné počítačové systémy.
Příklad modelu GFS - rozložení tlakových útvarů nad Evropou a geopotenciální výšku v 500hPa (5,5m cca) Předpověď je zrovna z 19. ledna 2007 při přechodu níže "Kyrill" přes ČR.
Zdroj: wetterzentrale.de

Meteorologové nejprve věřili, že je možno předpovídat počasí na základě složitých matematických rovnic. Nicméně tyto rovnice byly tak složité, že nebylo možné je rozvíjet. Tento problém řešila výpočetní technika, značné zjednodušení práce meteorologů a předpovídání počasí. Modelové předpovědi jsou výstupy výpočetní techniky, které jsou sice velmi složité, jakož i proces výstupů samotný, nicméně se jedná o velké usnadnění práce meteorologů. Tzv. numerické modely, resp. celkově odvětví numerické meteorologie, tedy modelování se rozvíjí na základě rozvoje výpočetní techniky.

Předpovědní či meteorologické modely využívají špičkovou matematiku k odhadnutí chování atmosféry a oceánů, tedy proudění vzduchu nad daným územím. Modelování se tedy i nadále zlepšuje a meteorologické služby využívají stále lepší počítačové systémy tzv. superpočítače, pro ČR se jedná o známý model Aladin pro velmi krátkodobou a krátkodobou předpověď počasí do 48h dopředu, který používá právě ČHMÚ.
Výstup numerického modelu Aladin, který používá pro krátkodobé předpovědi ČHMÚ, příklad výpočtu srážek na období 24.2.2012 6-12UTC, tedy sumarizace za 6 h. Předpověď srážek je složitá, prochází řadou složitých procesů.
Zdroj: ČHMÚ

Modely vyjadřují konkrétní spočítané číslice či jiné údaje nejčastěji formou barev, barevné spektrum je tedy často velice široké. Existuje ke každému výstupu a předpovědi určitého meteorologického prvku určitá barevná stupnice pro odlišení. Stupnice se mohou podobat, modelů - typů modelů je v dnešní době již velmi mnoho. Některé modely předpovídají lépe s větší přesností, jiné zas s menší. Je to dáno hlavně tím, na jak dlouho daný model předpovídá, zda je určen pro krátkodobé předpovědi či dlouhodobé nebo sezónní a také jak je dokonalý, jaké počítačové systémy využívá a s nimi tedy spojené procesy. A záleží koneckonců i na situaci, která je předpovídána a také na prvku, jehož úspěšnost předpovědi se hodnotí či porovnává.

Nejvýkonnější počítačová technika - superpočítač
Moderní předpovědní centra jsou vybavena právě tímto velkým počítačem, která koná mnoho výpočtů, které se poté objevují v předpovědních modelech v konkrétní již poměrně dost dobře pochopitelné podobě, dostupné výstupy těchto modelů si dokáže průměrný občan zjistit a pochopí co znamenají a jaké že počasí ho čeká. Jinak je pro práci s modely a tvoření předpovědí počasí pro širokou veřejnost velmi cenná práce meteorologa popřípadě meteorologa moderátora, který předpověď transformuje, teď převede do lidé co nejjednodušší řeči a snaží se lidem podat. Ať už v psané podobě nebo pro některé občany jistě vítané mluvené a grafické podobě na obrazovce = řeč je o televizní předpovědi počasí.
Druhý příklad modelu GFS je modelování teploty a jeho výstup. Tentokrát předpověď velmi mrazivých teplot na ráno dne 11.února 2012 - barevná stupnice vpravo.
Zdroj: wetterzentrale.de

Mesoscal model ukazuje zlepšuje a zpřesňuje základ předpovědních modelů a výstupy jsou tak přesnější. Modelovat lze tedy i bouřku a tyto modely jsou pak využity pro zjištění příčin neobvyklého či extrémního počasí.

Příště se seznámíme se sezónními předpověďmi počasí - na měsíce dopředu. U předpovídání počasí ještě tedy zůstáváme a neméně zajímavá mohou být i další témata i o aktuálním stavu počasí či o znázorňování průběhu počasí na mapách.

/Použití: VOP Počasí/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Počasí fanoušek Počasí fanoušek | Web | 29. března 2012 v 13:46 | Reagovat

Problémem je, že při předpovědi počasí je tolik neznámých - tak velký objem mas vzduchu (nestačí samozřejmě jen plocha Země, ale také různé výšky) + tolik parametrů, že nakonec předpovědi nejsou spolehlivé při jakémkoli dlouhodobějším výhledu.

2 METEO Aktuality METEO Aktuality | 29. března 2012 v 14:20 | Reagovat

[1]: Ano, předpověď je velmi složitá. Počasí dokáže být složité i na 24 či 48h. Obecně dlouhodobé předpovědi cenu nemají, ale jistý nástin chování atmosféry je přeci jen pro některé činnosti důležitý, proto jsou tvořeny. A myslím, že i za ně můžeme být docela rádi. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee