Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Bude jaro, začněte s přípravami

12. března 2012 v 15:43 | Meteo-aktuality
Každoroční jarní přípravy by měly nyní vypuknout v plném proudu, ať už se jedná o jarní údržbu strojů, automobilů nebo jízdních kol na novou sezónu nebo odzimování chalup, chat či různých budek a také zahrádek a počátek jarních prací spočívajících v přípravě zahrad či polí na novou vegetační sezónu.
Nyní kvetou první jarní květiny, do 14dnů spatříme první květy na keřích či stromech, vysoké teploty a slunce jim ještě pomohou se rozvinout

Počasí nám bude v přípravách, údržbách či opravách přát. Pokud máte možnost vyražte na výlet či chalupy již ve čtvrtek, bude totiž slunečné počasí s teplotami na většině území už přes 10°C, ale pokud musíte počkat do víkendu, tak bude ještě lépe, jasno až polojasno a teploty kolem 15-16°C tzn, zejména v neděli se dle předpovědi dostanou teploty na hodnoty kolem 18°C, není tedy vůbec vyloučeno, že padne 20°C a to zejména vedle center velkých měst se tak může stát na SZ Čech, v Polabí a na jižní Moravě nebo i na Plzeňsku.

Srážky od čtvrtka tento týden už žádné - sušší a teplé počasí se bude jistě po zimě, kdy je stále vše vlhké a ztuhlé či někde i zmrzlé, velmi hodit. Naštěstí je vláhy v půdě stále hodně, v nížinách sice přeci jen o něco méně než výše, ale i tak zatím žádné sucho nehrozí. Pokud ale bude trvat nedostatek srážek delší dobu, bude už nutné zavlažování, protože vláha je nyní při počátku vegetačního období veledůležitá. Nedá se říci, že se srážky neobjeví, ale mělo by jich být do 31.3.2012 velmi málo, mluví o tom měsíční výhled ČHMÚ, který si můžete přečíst na našem webu.

Měsíční výhled ČHMÚ také říká, že období do 10.4.2012 bude teplotně nadnormální, což asi potěší každého kromě těch, co si dostatečně ještě neužili horských radovánek na sněhu. Ten bude v dalších dnech odtávat.
Kolem poloviny února bude květů již mnoho, přidají se třeba broskvoně a třešně - v přírodě to bude již krásně vonět

Půda je v nížinách již rozmrzlá, sněhová pokrývka neleží většinou ani v polohách středních = práce mohou začít. V pořadu Turbulence dne 11.3.2012 mluví pan Ing. Tomáš Vráblík z ČHMÚ o měření teploty půdy v houbce a také se od něho dozvíte, že již je pravý čas na zahájení zahrádkářských prací - odkaz zde. (rozhovor 11.3.2012, přehrát video by mělo za urč. čas být možné)
Máte již zaseto? Pokud ano, tak to byl správný počin. Plodiny, které již nyní mohou být v zemi, snesou tedy i nižší teploty či se sejí hlouběji, mají tedy nyní již svůj čas

Na horách a v podhorských oblastech sníh nebo těsně po sněhu - tam jako vždy, ještě počkejte
Pokud máte zahrádku či chalupu nebo chatku se zahrádkou v horských oblastech a podhůřích, tam ještě leží nyní sníh a nebo je tam těsně po sněhu. Půda tam je také velmi nasycená a jak jste asi už zvyklý, jarní sezóna a vegetační období začíná v těchto oblastech později než v nížinách, tak ještě to chce chvíli trpělivosti a poté se do jara již také ponoříte.

Krásné nyní ještě předjarní a poté jarní dny přejeme všem!! Tým MA.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee