Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Poslední mrazy odcházejí, přijde závan jara

20. února 2012 v 20:56 | Meteo-aktuality |  Aktuální dění v počasí
V současné době po mírné oblevě o víkendu, kdy se pohnuly ledy na tocích v ČR, zažíváme opět ochlazení. Noční teploty klesají pod bod mrazu a noc na úterý bude nejchladnější z celého týdne. Při vyjasnění na sněhu (který v nížinách většinou ale není) teploty klesnou i na hodnoty kolem -8 až -12°C, většinou to budou teploty ale od -3 do -8°C.

Během týdne se oteplí a to výrazněji než tomu bylo o víkendu, lze tedy očekávát, že sněhová pokrývka na horách (které je tam velké množství o vysoké vodní hodnotě) bude taktéž již odtávat. Nedávno zde byl vydán článek a to na minulé téma týdne, co by se stalo, kdyby bylo rázem +15°C. Tuto situaci budeme tak trochu v tomto týdnu již řešit, protože teploty konce již pracovního týdne vystoupí na +11 či +12°C. Na kterých faktorech a na čem všem závisí odtávání sněhu a následné případné povodně, to je vše uvedeno v článku " Co by se stalo, kdyby bylo rázem +15°C", který vyšel k tématu týdne.

V 1000m na horách budou teploty koncem týdne od +4 do +7°C nejčastěji.

Prognóza - budou se lámat ledy, řeky stoupnou - ale nemusely by tak výrazně
Ledy, které ještě i dnes brázdí toky v ČR (místy je led silný i okolo 20cm, v klidných místech klidně i více) by měly do konce tohoto týdne většinou odplout a mohou působit při svém přesunu a postupném odtávání problémy. Dá se čekat, že ledové kry, které se ze souvislé vrstvy ledu nalámou táním a putováním korytem toků, budou právě řekami putovat i poměrně daleko, protože jsou silné a jen tak neroztají ve vodě, která je navíc také velmi studená.

Základní otázky, které byly položeny všeobecně ve výše odkazovaném článku a odpovědi přinášíme nyní dle situace předpovědi počasí z 20.2.2012:

> Jak dlouho oteplení potrvá?
To hlavní oteplení pravděpodobně od středy (kdy bude až 8°C) do soboty. (kdy se pomalu začne opět ochlazovat) Maximální teplota se čeká v pátek a možná dosáhne 12°C - v nížinách.

> Bude foukat vítr a jak silný?
Vítr se rozfouká, nejsilnější s nárazy by měl foukat ve čtvrtek a v pátek a to do 15m/s. Průměrná rychlost větru dosáhne 4-9m/s. Vypadá to, že se bude urychlovat tání sněhu.

> Bude pršet, jak silně?
Ano, srážky se také očekávají a to od čtvrtka prakticky do konce týdne. Ve čtvrtek bude pršet se srážkovým úhrnem 0-4mm/3h, celkově to bude 2-10mm za 24h. V pátek bude pršet méně, maximálně 2mm/3h a spadne od 0 do 8mm za 24h. V sobotu by mělo pršet ještě méně, úhrny se zastaví do 5-6mm/24h. Další měřitelné srážky se dostaví zřejmě v pondělí. (Je to velmi předběžné)

>> Jsou povodí připravena na tání sněhu?
Zásoby vody ve sněhu jsou největší v Krokonoších, Jizerských horách a dále na Šumavě či v Jeseníkách. Vodní nádrže vltavské kaskády nejsou sice nijak prázdné, ale jejich soustava je hustá. Vodní nádrže v povodí Moravy - na řece Moravě samotné bohužel žádné VN postaveny nejsou. VN Bystřička na Bystřičce je téměř prázdná a to samé platí i o VD Plumlov. Povodí Odry nemá příliš prázdnou VN Šanci a ani Těrlicko.

V Povodí Labe je téměř prázdná VN Labská v Krkonoších, vyprazdňuje se i níže pod ní VN Les Království. Vody pomalu ubývá i ve VN Pastviny na Divoké Orlici.

Povodí horních toků řek nejsou nasycena - srážky tam jsou stále ve sněhové podobě a to za období téměř celé zimy. Mírně nasycené jsou toky střední či dolní. Prudké oteplení ovšem není dobré po mrazech, kdy půda je zmrzlá a vodu nevsakuje, ta teče po zemi do potoků a řek "jako po betoně". Půda rozmrzá poměrně dost pomalu. V místech s vysokou sněhovou pokrývkou není půda ale většinou nijak moc zmrzlá.

Nyní tedy již záleží na skutečném průběhu počasí, většina nádrží v horách či pod horami na řekách je více či méně připravena - tzn. má dostatečný prostor, aby eliminovala případnou povodeň, resp. průtok vody, který by mohl níže dělat problémy.

Zdroj dat a informací: wetterzentrale.de, ČHMÚ = počasí, www.pla.cz, www.pmo.cz a www.pod.cz = vodstvo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee