Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Odchod ledu - očekávaný problém

27. února 2012 v 14:35 | Meteo-aktuality |  Hydrologie
Silné či spíše velmi silné mrazy způsobily zámraz nejprve klasicky rybníků, nádrží a jiných stojatých vod. Mrazy byly ale zvláště v noci velmi silné a trvaly delší dobu. Pod nulou byla teplota celé dny, tvořit se tak začal led i po okrajích vodních toků či případně v klidnějších částech toků docházelo již k zámrazům celých koryt. Postupem času se pomalu vodní toky "zatáhly" ledem většinou celé kromě prostorů pod jezy, splavy a v místech, kde mají vodní toky větší spád, ve městech, kde je tepleji trval zámraz také delší dobu. Ale mrazy vytrvaly téměř do polovině února. Led sílil a místy působil vzdutí hladin toků, zvláště mělkých malých potoků, které promrzly celé vlivem velmi nízkých teplot a voda si hledala cestu mimo koryta takových toků či potoků. Zatápěla různá místa a tvořila další ledové jevy.

Zámraz potoka - voda teče pod ledem, pokud je tok po ním průchodný, je vše v pořádku

Na řekách se vytvořil velmi silný led za dobu trvání velmi silných mrazů, kolem poloviny února přišlo oteplení a postupně také obleva, která postihla částečně horské a zejména podhorské oblasti. Vyvrcholila koncem minulého týdne, kdy užse led začal oddělovat, lámat a tvořit ledové kry.

Ty kvůli zvýšení průtoku zejména v Povodí Labe, Jizery, Sázavy, Moravy se daly do pohybu a nastal jednoho dne očekávaný chod ledu a ucpávání toků v rizikových místech právě těmito ledovémi krami = vznik tzv. ledových povodní, kterých jsme se ještě nezbavily pro letošní zimu.

Nejhorší byla situace v sobotu na řece Jizeře mezi Dolní Sytovou a Železným Brodem - fotografie si můžete prohlédnout zde: Kry na Jizeře - tamní obyvatelé.

Led ucpal i koryto řeky Labe ve Špidlerově Mlýně nad VN Labská a nebo pod VN Les Království kolem měřící stanice Brod u Dvora Králové či ve městě Jaroměř. Situace nebyla růžová ani na Panenském potoce v obci Pertoltice a nebo na Libuňce v Pelešanech - přítok Jizery. Velké množství ker se nahromadilo na Svratce v Dalečíně a okolí této měřící stanice.

Fotky z okolí Jaroměře si můžete prohlédnout zde: Kry na Labi - Jaroměř.

Toky během neděl výrazně poklesly, ledy se zastavily po okrajích toků, někde brázdí stále celá koryta toků, ale voda protéká = průtoky jsou nižší. Teploty v noci poklesly na -3 až -9°C, v horách pak pod -10°C a chladné počasí bude ve vyšších polohách i přes den a zítra v noci.

Předpověď - druhá vlna oteplení, led bude v cestě pokračovat
Těžké a silné ledové kry, které visí na tocích či částečně brázdí celá koryta toku budou v důsledku dalšího oteplení, srážky a následného odtávání sněhové pokrývky z podhorských a horských poloh pokryčovat v cestě korytama řek a odplouvat. Cestou se mohou opět zpříčit a vytvořit bariéry. Záležet bude na tom, kolik vody řekama a potokama poteče. Tam, kde ještě led drží a není téměř vůbec či jen částečně rozlámaný - příkladem může být Berounka a její přítoky, které se při dnes již minulém tání nerozvodnily vůbec.

Led na Berounce u Prahy ještě drží, jen je na něm voda a jsou v něm díry. (25.2.2012)

>> Na místě, kde se například kolem 10. února aktivně brusilo si již nikdo netroufne vstoupit. Na ledu je voda a jsou v něm díry, ve kterých je vidět proud řeky. Ale do pohybu se zatím nedal a to ani kolem Zbečna.
Snímek z téměř stejného místa, ale pořízen 11.2.2012

Situaci budeme tedy v dalších dnech sledovat, informace a specielní informace či online sledování jsou na našem webu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee