Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Meteorologie - trocha historie

16. února 2012 v 14:29 | Meteo-aktuality |  Teorie
Nová kapitola teorie a to teorie meteorologie jako vědy. Co obnáší? Obnáší historii meteorolige, tedy vědy, která zkoumá povětrnostní situaci - počasí, dále se dovíte jaká je meteorologie dnes, jaké se využívají modely, co jsou to radary a družice a jak se počasí měří profesionálně a jak i amatérsky. Co jsou to předpovědi počasí a předpovědní modely, jak lze využívat radarů, k čemu složí družice a také se dovíte co jsou synoptické mapy a jak číst - meteorologické znaky.

Trocha historie
Jaké byly povětrnostní tradice, jak meteorologie jako věda začínala - co počasí a renesance a další zajímavosti z doby historické - významné osobnosti, kteří se podíleli na vzniku zákonů a vynálezci v souvislosti s touto vědou.

Had přináší déšť - had podle dřívějších pořekadel ukončoval období sucha, přinesl déšť.

První pozorovatelé počasí - čínský pozorovatel vyvinul kalendář s rokem rozděleným na 24 festivalů, pro každý popsal charakteristické počasí.

Srážkoměr - první zmínka pochází z Indii cca v roce 300 př. n.l. a pozorování oblohy umožnilo pozorovatelům i první předpovědi počasí. A Syřané si spojovali halové jevy s příchodem deště.

Kniha "Meteorologica" - Aristoteles 384-322 př.n.l.: To byly počátky snah o pochopení počasí z hladiska vědeckého. A titul knihy poté umožnil vznik vědy, která e počasím zabývá a to - Meteorologie. Theophrastus poté pokračovat a vydal dílo "Znaky počasí", to popisovalo 50 příznaků bouřky, 80 deště a 45 větru. Správné závěry, ale i dezinformace - to vše dílo obsahovalo.

Galileo Galilei - vůdčí osobnost co se týče vědy počasí, výzkumu atmosféry a nejbližšího vesmíru.
Je vynálezcem teploměru a postavil také první optický dalekohlad, díky nemuž je možné pozorovat oblohu.

Objevování oblohy - Galileův teleskop, dnes je jeho rekonstrukce vystavena v Itálii, tímto odhalil, že Země obíhá kolem Slunce.

Leonadro Da Vinci byl umělec, vědec a technik. Zasloužil se o znovuobjevení zájmu porozumět přírodním jevům. Studoval optické jevy v atmosféře a sestavil mnoho měřících přístrojů.

Benjamin Franklin připravil v roce 1752 průlomový experiment. Připojil telegraf k létajícímu drakovi a pustil ho do bouřkové oblačnosti, experiment přežil a dokázal, že je blesk elektrický výboj. Již v roce 1743 publikoval analýzy bouřkových systémů. Vedle Prokopa Diviše je také vynálezce bleskosvodu.

Detailní denní povětrnostní mapy a statistiky začala tajná služba armády USA sestavovat již v roce 1870. Tím byla vytvořena předpověď počasí, která připravovala veřejnost na chování počasí do budoucna. Mapy byly postupně stále více podrobné.

Jedna z prvních meteostanic byla sestavena již v průběhu 18. století. Mladý vedec Newton pak položil základydnešním PC modelům počasí. A.Celsius zkonstruoval Celsiův teploměr.

Prvním výpočetním strojem na světě byl číslicový počítač, postaven ve 40. letech 20. století v USA. Radarové snímky - přístroj byl vyvinut v 50.letech 20. století ve V.Británii a zobrazoval odrazy dešťové a bouřkové oblačnosti - další velký průlom meteorologie.

Ve 30.letech 20.století bylo provozováno letadlo, které bylo přizpůsobeno pro pozorování v troposféře. bylo schopno konstruovat povětrnostní mapy pro horní troposféru, další velký zlom v meteorologii. Počátek 20. století byl tedy počátkem moderní meteorologie, byly položeny základy předpovědi počasí.

V dubnu 1960 byla vypuštěna polární družice, poskytovala informace o počasí z velkých částí Země v krátkém čase. Byly ve srovnání s dnešními velice primitivní. Sledovaly ale pohyb oblačnosti v reálném čase. V 60.letech šel vývoj družic velmi rychle dopředu.

/Použití: VOP Počasí/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee