Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Zima jen na chvíli - kdy se už usadí?

15. ledna 2012 v 13:55 | Meteo-aktuality |  Předpověď počasí
V nížinách napadl konečně sníh, některá místa mají ovšem jen tak nízkou sněhovou pokrývku, že už se sníh opět ztratil. Na horách panují ale výborné sněhové podmínky. To si můžete přečíst například u nás na webu v sekci sněhové zpravodajství. Kvalita sněhu na horách je nyní díky mrazivému počasí, které bude na horách i nadále pokračovat velmi dobrá, sníh je většinou prachový a nebo zmrzlý, tak, kde mají sníh technický a tím pádem dobrý základ, mají podmínky výborné již delší dobu.
Takto bohaté květy může i koncem dubna zničit mráz

Střední a nižší polohy bohužel i nadále zima moc nepotěšila a neobdarovala svoji silou. Mráz je v zimě ač se to zdá být možná zajímavé, tak potřebný. Máme čtyři roční období a příroda je na to takto zvyklá. Globální oteplování a celkově změny klimatu ji bohužel nedělají dobře a to ani lidstvu. O tom se více dovíte v teorii až začnou vycházet témata o klimatologii a klimatických pásech či spíše změně klimatu, ale článek o tomto tématu, které je diskutovatelné stále a stále vydáme již dříve jako zamyšlení.

Příroda se místy i probouzí, vysoké teploty které stoupaly i nad 10°C bohužel napověděly přírodě, tedy rostlinám a právě i zvěři, že zima končí. Poslední velmi teplá zima v roce 2007 byla nejen u nás a probouzela dokonce medvědy ze zimního spánku a to je bohužel potom průšvih. Velmi teplo je například letos i v Rusku. Ale příroda neví, že je teprve počátek ledna a že zima rozhodně ještě nekončí. Kvůli takto proměnlivé a tím pádem špatné zimě, může být úroda letos velmi poznamenána. O tom klidě ve specielním článku, kde se podíváme i na jarní návraty zimy = silnější mrazy a také zničení úrody. Například květen 2011 přinesl do některých oblastí nemilé překvapení v podobě sněhu na rozvetlých stomech či keřích.
Pokryje zemi v nížinách letos ještě sníh? Nebo nás čekají holomrazy nesvědčící přírodě?

Zpět k předpovědi, která bohužel opět naznačuje odchod mrazivého počasí a přechodně teploty až na +6°C a to již v půlce příštího týdne. Teplotní výkyvy jsou podobné letním (2011) a to ve smyslu podobnosti střídání počasí. Zatímco v létě bylo chladněji, když se oteplilo na příjemné hodnoty, přišlo opět ochlazení a deštivé počasí. Nyní v zimě je to podobné, ale samozřejmě naopak, není zima a když se na chvíli objeví, tak opět přijde oteplení a občas tedy i výraznější, že se projeví i v polohách vyšších.

A protože s tím nic nikdo nenadělá, musíme se přizpůsobit a jen sledovat předpovědi počasí a snažit se počasí porozumět, odhadnout a sledovat předpovědi, jak se počasí bude vyvíjet. Bohužel to ale s větším úspěchem na delší dobu nezjistíme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee