Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Ruská zima - konečně se v ČR výrazněji ochladí

24. ledna 2012 v 15:55 | Meteo-aktuality |  Předpověď počasí
Letos vyhlíží milovníci zimy v nížinách či polohách i středních pravou zimu velmi dlouho, důvod - chybí to pravé proudění. Stále JZ teplé či Z až SZ proudění bez vpádu studeného vzduchu. Ochlazení a sněžení ano, ale stále v nížinách jen přechodně. Tomu by měl být nyní konec, situace v počasí se dle předpovědních modelů konečně zlepší co do zimy. Srážek bude kvůli vliv tlakové výši méně, ale mrazy se objeví i silnější.
Slabá až mírná vrstva sněhu se v nížinách v dalších dnech nevylučuje na většině míst

Dle výpočtu předpovědi srážek se není téměř na co těšit, sněžení, které by přineslo do nížin vyšší sněhovou pokrývku se nečeká. Srážky se objeví vydatnější na horách a celkově budou spíše ve formě přeháněk či slabého občasného sněžení, které zatím nepřinese výraznější srážkové úhrny. Do dalších minimálně 6 dnů je potřebné počítat s vlivem tlakové výše z Ruska, ta přinese chladné až mrazivé proudění, nicméně zamezí vstupu frontálních systémů (systémů s oblačností, která obsahuje i výraznější množství srážek) na naše území a celkově do střední Evropy.

Teploty v noci: zpočátku -2 až -8°C, místy -10°C, později -4 až -10°C, místy -14°C
Teploty přes den: -4 až +1°C
Řeky klesnou postupně na normální stavy

Hodnoty teplot "místy" platí při vyjasnění či výraznějším ubývání oblačnosti, bude to tedy záležitost místní. Budou ale dny, kdy se protrhá oblačnost na většině území, pak budou celkově mrazy silnější.

Letošní zima má jiný průběh, o to zajímavější je. Další dny a týdny budou již teplotně průměrné, srážek ubude a čeká se jich také průměrné množství - dlouhodobá předpověď slibuje takové počasí do 20.2.2012 - poslední dny jsou však značně diskutabilní.

Pozitivum mrazů - především uklidnění současné povodňové situace
Nasáklé povodí Berounky se uklidní díky mrazům a také srážkám ve sněhové podobě i v nížinách, řeky budou tedy již i nadále klesat, všechny toky počínaje dnešním dnem - jedná se o dolní Labe, které vždy stoupá nejdéle = dotok vody ze všech povodí. Další pozitivum hledejme v potřebě přírody, aby měla důvod "spát" a odpočívat před počátkem nové sezóny. (vegetační sezóny) A v neposlední řadě i šance na zimu v těch nejnižších polohách ČR například pro klasické zimní hrátky.

Vysoká vodní hodnota sněhu na horách
Velký objem vody je v současné bohaté sněhové pokrývce skryt na našich horách, zatím se čeká zimní ráz počasí a navyšování této pokrývky a tím pádem i vodní hodnoty sněhu, důležité bude potom jarní tání - kdy přijde a jeho způsob plus počasí vládnoucí v tom daném období.
Obrázek s tím, kolik mm vody obsahuje sníh najdete na webu ČHMÚ nebo sdílený obrázek na naší FB zdi dnes a to 24.1.2012.

Data: ČHMÚ
Více na webu MA (http://meteo.hys.cz) či na FB stránce Aktualit!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee