Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Počasí v ČR bude připomínat "Rusko"

30. ledna 2012 v 15:59 | Meteo-aktuality |  Předpověď počasí
Možná jstě již zaregistrovaly, že se do ČR chystají silné až velmi silné mrazy. Závan vzduchu od SV až V, tedy z Ruska a budou mít zřejmě i delšího trvání, podívejme se tedy na přesnou příčinu, průběh a následky předpovídaného počasí, které průběžně mimo jiné naleznete i na našem webu: Meteo Aktuality.

Kolem mohutné tlakové výše (TV) s maximálním tlakem kolem 1060hPa bude na naše území postupě zesilovat příliv mrazivého až postupně arktického vzduchu od SV až východu. Teploty budou klesat tedy na nepříliš běžné na poměry v ČR a to platí i pro nížiny, přes den nebudou příliš stoupat. Příliv arktického vzduchu je bude držet hluboko pod nulou, nejdéle bude velmi mrazivo na SV a V ČR, kam už proudí mrazivý vzduch nyní.

Teploty budou celý pracovní týden jen klesat, den ode dne. Dnes vystupují v Čechách ještě až na +1°C. Od zítřka budou na celém území pod bodem mrazu:

Út: -8 až -12°C, místy -15°C/noc, -8 na SV, jinde -6 až -2°C/den.
St: -10 až 14°C/noc, -10 na SV, jinde -8 až -4°C/den
Čt: -13 až -17°C, hory a kotliny -20 až -25°C/noc, -11 až -7°C/den
Pá: -15 až -19°C, hory a kotliny -25 až -30°C/noc, -13 až -9°C/den
So: -16 až -21°C, hory a kotliny -25-35°C/noc, -15 až -10°C/den

Již dnes platí výstraha ČHMÚ pro MS a OL kraj na silný mráz, od dešních 23h bude platit v některých dalších krajích na severu, SV území. A zítra vstoupí v platnost i na ostatním území. Může se během týdne upřesňovat, zatím platí stále do odvolání =mrazy budou poté pokračovat. (info přineseme na FB či na webu)

Následky budou hlavně v oblastech s žádnou či minimální sněhovou pokrývkou neblahé. V zemědělství se očekávají právě v těchto oblastech škody, to samé v energetice a také v dopravě - může se zkomplikovat přeprava zboží či i osob. Jedná se hlavně o dopravu kolejovou, dále mohou být problémy s praskajícím potrubím - pozor poté na silnici či chodníku, voda bude rychle mrznout. (Už se tak již dnes na východě území dělo - praskající potrubí a kolejnice na železnici = a to máme teprve počátek mrazů)

Mrazy 27.1.2010 - z historie
Rok s bohatou sněhovou pokrývkou, holomrazy v nížinách v žádném případě nehrozily. Sněhu bylo více než dostatek. Sněhu bylo oproti horám i v nížinách velmi mnoho po vydatném sněžení na počátku ledna 2010. Silný mráz udeřil hlavně díky vyjasnění a to ráno dle 27.1.2010, kdy v nížiny zevřel ve městech i 18°C mráz, jinde i mráz s teplotami pod -20°C. Hory zažily mráz kolem -25 až -30°C, na Šindelové naměřil místní meteorolog -30,9°C.
Rozdíl? Zásadní v tom, že poté se oteplovalo, což nebylo dobré například pro vodovoní potrubí, ale silné mrazy netrvaly příliš dlouho - letos by ale měly, dost možná budou místy i silnější.

http://pocasi.chmi.cz = výstražný systém ČHMÚ - dbejte doporučením, sledujte změny předpovědí a aktuální stav počasí a to i na http://portal.chmi.cz

Zdroj dat předpovědi: ČHMÚ, data z 30.1.2012 6UTC
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee