Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Orkán Andera - převlečený Kyrill z ledna 2007?

4. ledna 2012 v 14:35 | Meteo-aktuality |  Předpověď počasí
Další orkán, aneb tlaková níže pojmenovaná tradičně dle meteorologů "Andrea" ovlivní během noci na zítřek území střední Evropy a tím i České Republiky. Výraznější větrná bouře, kterou jistě pamatujeme přišla prvního března 2008 a ta nesla jméno "Emma". Přišla do ČR během rána a dopoledne a postupovala směrem na východ velmi rychle. Přinesla linii bouřek se silným větrem a srážkami, dokonce i zabíjela. Výrazněji ČR ovlivnil přes před pěti lety orkán "Kyrill" a to v noci z 18. na 19. ledna 2007. Přinesl extrémně silný vítr, sítr o síle orkánu se proháněl i nížinami. V Praze změřili meteorologové rychlost 162km/h za což by se mohly často stydět i vyšší polohy, kde při jiných silných větrech ani tolik nefouká. Orkán "Kyrill" byla velmi silná tlaková níže, která přinášela silný vítr, bouřilo a místy přinesla i vydatné srážky, které krátkodobě a prudce zvedly hladiny menších toků. "Kyrill" lámal stromy v Krkonoších, tam při nárazu větru na Sněžce, který doshál rychlosti 216km/h, jak se říká nezůstal kámen na kameni.

Uběhlo pět let, máme rok 2012, leden 4. a opět se k nám žene výrazná tlaková níže, která přinese srážky a hlavně vítr. Níže zvaná tentokrát "Andrea" přijde opět se SZ až západní Evropy a co oproti "Kyrillu" přinese či nepřinese?

Srážky, které budou od vyšších poloh sněhové a napadne až 50cm nového sněhu. Vítr o síle v nárazech do 110km/h, na hřebenech hor až 130km/h. Podle předpovědi tedy na "Kyrill" nemá. S větrem jsou ale spojené sněhové jazyky a závěje v horách, nová sněhová pokrývka od 600m zejména.

Zatím není tedy jisté, jak se "Andrea" projeví celkově v ČR. Zda přinese do nížin i velmi silný vítr a nebo se vše situuje do vyšších poloh. Jisté je, že nejsilnější vítr a nejvydatnější srážky, jak je již zvykem, budou v horských polohách. Ať už se jedná o hory Krušné či o Krkonoše, krušno bude celkově všude v horách.

>> Čeká nás letos více takových bouří a i horších? otázka, na kterou odpoví čas. Můžeme jen sledovat a přinášet informace v co největším možném předstihu.

Co radí ČHMÚ, na co upozorňuje se dovíte na http://pocasi.chmi.cz (ale i unás)

Všechny kompletní informace plus další info, které se může hodit najdete u nás na webu či FCB stránce: METEO AKTUALITY a MA FACEBOOK.

ONLINE NA WEBU I NA FCB, VAŠE PŘÍPADNÉ DOTAZY CO NEJDŘÍVE ODPOVÍME, ZEJMÉNA NA FCB! Doporučujeme sledovat aktuální informace např. na ČHMÚ či u nás.

Data: ČHMÚ
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee