Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Meteoročenka 2011

9. ledna 2012 v 11:50 | Meteo-aktuality |  Historie
Celý průběh počasí v roce 2011, dnes již uplynulém. Jednak zhodnocení počasí v jednotlivých měsících s údaji z naší meteostanice (průměrné hodnoty, rekordy a vše v jednom) a také vypíchnutí nejdůležitějších situací v počasí - extrémů popř. chcete-li význačností jako jsou silné deště a povodně, naoak sucho, větry, silné bouřky a další něčím zajímavé dění.

V kostce: Vzpomínáte na povodně z tání sněhu uprostřed zimy 2010/11, tedy v lednu 2011 a na ledové jevy na řekách? To bude první význačnost, kterou připomeneme. Dále to je zas nedostatek sněhu na konci zimy, což má spojitost s oteplením uprostřed zimního období. Chladné počasí na jaře a v počátku léta - povodně v červenci 2011 - trochu nezvyklé. Čím bylo počasí nezvyklé na konci léta? Právě tím, že chtělo dohnat léto, poslední srpnový týden přinesl tropy a i něco navíc - teploty i nad 33°C. Sucho vládlo pak na některých místech právě již od konce léta, po clý podzim bylo srážek málo. Velmi zajímavá a docela zvláštní situace byla v listopadu 2011 - což je nedávno, dlouhotrvající inverze - tlaková výše a počasí bez srážek. Čím nám dosti zajímavý rok 2011 v počasí končí? Velmi teplotně nadprůměrným prosincem.

>>> A nyní podrobně....

Průběh počasí v roce 2011 - měsíc po měsíci

Pozorování a data - Praha, severní město 340-350m nm.
> Leden
Zimní počasí přes nový rok vydrželo jen v Čechách, jinde již sníh roztál. Teplejší počasí na Moravě vládlo již od vánočních svátků. Výraznější oteplení přišlo společně se srážkami. Ledové jevy na řekách v Čechách dělaly problémy zpočátku měsíce, poté se ledy hnuly a sledovaly se toky opět bedlivě, protože se mohly tvořit ledové beriéry. Poté se ale řeky z důvodů stále tajícího sněhu i z okolí Šumavy a Českého Lesa rozvodnily a zejména povodí Berounky a Sázavy či Ohře zaznamenávalo 3.SPA a místní rozlévání toků do krajiny či do rekreačních oblastní, ojediněle i do obytných domů. To bylo tání sněhu 2011.

Video: Ledové kry na Berounce v pohybu - po odtátí největší masy ledu:
Průměrná denní teplota: 3,61°C
Průměrná noční teplota: -1,98°C
Průměrné srážky: 1,33mm
Celkové srážky 41,5mm

> Únor
V únoru 2011 přineslo počasí již minimum zimy. Na horách většina sněhu odtála také v lednu a sněhu byl nedostatek. Teploty sahaly vysoko, objevovala se i teplotní inverze a kouřmo či mlhavo, v některých částec ČR i smogová situace. Před koncem dubna nás ještě přikvapily mrazy, ale během pár dnů se stačilo opět oteplit na 8°C. Bylo tedy celkem hodně proměnlivo.
Průměrná denní teplota: 3,29°C
Průměrná noční teplota: -3,3°C
Průměrné srážky: 0,21mm
Celkové srážky: 6mm

> Březen
Žádné jarní tání, jen doroztávaly zbytky sněhu z horských poloh. V březnu již teploty stoupaly nad 15°C, koncem měsíce i na 18,5°C. Takže bylo spíše teplo a jaro začalo v plné síle. Nedostatek sněhu ale způsobil místní trochu i nedostatek vláhy, půda se nenasytila vodou ze sněhu ani ve středních polohách. Sice nebyly již povodně, ale koncem měsíce, kdy déle výrazněji nepršelo, bylo i suššeji. Jednalo se o období od 19.3.2011 až do počátku dubna, kdy už teploty byly přímo rekordní.
Průměrná denní teplota: 11,14°C
Průměrná noční teplota: 0,82°C
Průměrné srážky: 0,87mm
Celkové srážky: 27mm

> Duben
Počátek měsíce rekordní, až 26°C. Padaly rekordy v Praze, Plzni a na dalších stanicích, bylo poměrně sucho. Teplé počasí s malými přestávkami vládlo po celý měsíc, srážek spadlo málo. objevily se první jarní slabé bouřky.
Průměrná denní teplota: 19,48°C
Průměrná noční teplota: 6,39°C
Průměrné srážky: 0,68mm
Celkové srážky: 20,5mm

> Květen
Ten již přinesl i silnější bouřky, teploty spíše do 25°C. Srážek se také příliš neobjevilo, teploty občas dosáhly i hodnot kolem 28°C. Srážky tedy byly většinou z bouřek, které se neobjevovaly na tolika místech, takže to byla stále místní záležitost. Nedostatek vláhy z jarního tání sněhu byl stále patrný.
Průměrná denní teplota: 22,23°C
Průměrná noční teplota: 9,37°C
Průměrné srážky: 1,87mm
Celkové srážky: 56mm

> Červen
Teploty už sluníčko dohnalo ke 30°C, ale často zchladila vzduch nějaká bouřka. Teploty se stále střídaly a žádné tropy nepřišly. Ani žádná stálost počasí, slunečno nevydrželo dlouho. I vydatnější srážky se objevily, nicméně lokální - z bouřek.
Silnější bouřka 6.6.2011 v Praze - video:
Průměrná denní teplota: 24,38°C
Průměrná noční teplota: 12,81°C
Průměrné srážky: 5,96mm
Celkové srážky: 179mm

> Červenec
Nevyšel, tak jako obvykle, tak jak si ho většina milovníků léta představuje, byl chladný a o mnoho více deštivý než třeba jarní měsíce. O vláhu tedy nebylo nouze, ale stálost počasí hodně chyběla. Hlavně v po 16. červenci, kdy se objevuje sušší a pravé letní počasí, přišlo chladno a deštivo. Vydatné srážky zvedaly hladiny řek od 20. do 23.7.2011 a přišly menší povodně. Spadlo i velké množství srážek za 24h, nejvíce na SV Čech v povodí Orlice - extrémní srážky a na S Čech se také zvedly řeky v povodí Labe či Jizery. Chladné počasí s častými dešti pokračovalo i na konci měsíce, již ale bez povodní.
Průměrná denní teplota: 22,79°C
Průměrná noční teplota: 13,76°C
Průměrné srážky: 9,32mm
Celkové srážky: 289mm

> Srpen
Stále proměnlivo, i silné bouřky. Teploty vystoupila na nebo nadletní hodnotu 25°C a poté hned přišla nějaká studená fronta s deštěm či i zpočátku s bouřkami. Teploty nad 25°C vystupovaly jen občas a tropy žádné. Až teprve v závěru srpna přišlo slunečné stálé počasí s tropickými teplotami od 20 do 35°C a to od 22. srpna. Za studenu frontou tropy skončily a závěr srpna přinesl 20°C, ale slunečno. To byl nezvyklý vrchol léta 2011.
Průměrná denní teplota: 25,47°C
Průměrná noční teplota: 15,1°C
Průměrné srážky: 2,41mm
Celkové srážky: 75mm

> Září
Teploty až do 28°C zpočátku, poté opět nějaké deště, ale povodně se neobjevily. Poté vládlo klasické většinou slunečné až polojasné zářijové počasí. Pršelo spíše méně, poslední slabé bouřky se na některých místech ČR ještě "loučily". Koncem měsíce začalo krásné "babí léto" jak má být - náhrada za léto 2011...?
Průměrná denní teplota: 23,1°C
Průměrná noční teplota: 11,75°C
Průměrné srážky: 0,9mm
Celkové srážky: 27mm

> Říjen
Zpočátku i letní teploty a "babí léto 2011" pokračující z konce září. Letos se trefilo přesně do období, ve které má vládnout. A bylo překrásné. Taková náhrada za převážně chladné a oblačné léto s deštěm. Během měsíce se teploty ale už snížily na pravé podzimní hodnoty, ráno klesaly i blízko k 0°C, přišly četné přízemní mrazíky při vyjasnění. Také nastalo bodobí mlh, ranních a dopoledních, postupně místy v nížinách i celodenních. Přidala se i nízká oblčnost a srážky ustaly, maximálně jen mrholilo a od 27.10.2011 nepršelo téměř vůbec.

Průměrná denní teplota: 13,91°C
Průměrná noční teplota: 6,63°C
Průměrné srážky: 0,45mm
Celkové srážky: 14mm

> Listopad
Měsíc inverze nad ČR. Stálost počasí, která chyběla v létě 2011 se vrátila ještě v listopadu, kdy ale působení tlakové výše přineslo teplotní inverzi a slunečno po celý měsíc do hor, do nížin jen výjimečně. Mlhy a nízká oblačnost přímo vládly, mrholení nebo tzv. "průmyslové" sněžení, to bylo počasí v nížinách. Teploty byly nízké, občas i velmi nízké. Když bylo slunečno vystoupily třeba nad 15°C, to se ale nestávalo často. Tato situace trvala po celý měsíc. Ranní mrazy byly díky oblačnosti či mlze ojedinělé a vody v řekách ubývalo, nejen v ČR. Sucho nevládlo přímo, jen povrchově co se týče půdy - prakticky žádný sluneční svit a nízké teploty, vysychání vláhy z půdy tedy bylo minimální. Tato situace vládla až nezvykle dlouho.

Průměrná denní teplota: 7,05°C
Průměrná noční teplota: 2,21°C
Průměrné srážky: 0,023mm
Celkové srážky 0,7mm

> Prosinec
Změna počasí na frontální, ale velmi teplé. Zima do nížin stále a stále nezavítala a již letos nezavítá. Na horách vládla zima po celý měsíc, občas se tam ale také více oteplí. Nicméně sníh tam leží, ale jeho výška je nízká, vládne technický sníh a kvalita se mění, většinou je špatná či velmi špatná. Až doposud vládne velmi teplotně nadprůměrné počasí s častými srážkami vydatnějšími na horách v podobě většinou sněhové. Tlaková níže "Joachim" přinesla i silnou vichřici, do hor orkán a to kolem 16. prosince 2011. Vánoce byly vnížinách na blátě, bylo 5 až 10°C od 24. do 26.12.2011 a Silvestr byl v nížinách zřejmě na blátě, maximálně na "poprašku", který v krátkém chladném období stačil napadnout.
PS: platí jen pro horské oblasti - prosinec 2011 (foto 2007)
Průměrná denní teplota: 7,06°C
Průměrná noční teplota: 2,29°C
Průměrné srážky: 0,33mm
Celkové srážky: 10,3mm

Extrémy, význačnosti počasí roku 2011 v kostce

  1. Prosincové tání sněhu a následné povodně, před tím problémy s ledem,
  2. Po výrazném odtávání sněhu v lednu již na jaře nebylo příliš sněhu ani na horách,
  3. Jaro přišlo hodně brzo, padaly teplotní rekordy - letní dny se objevily již před koncem března,
  4. Poté se spíše oteplování zbrzdilo a teploty přes 30°C v červnu moc nešly, přibylo bouřek,
  5. Červenec přinesl chladné počasí, téměř žádné léto a také menší povodně,
  6. Srpen nic dohnat nehodlal, ale na léto přišlo poslední týde v měsíci, teploty stoupaly k 35°C a odstartovalo sušší období - hlavně na JV a V ČR byl již náskok,
  7. Sušší bylo i září, ale přineslo nám ke konci krásné slunné "babí léto",
  8. Říjen přinesl více mlh i mrznoucích,
  9. V listopadu byla jen inverze, mlhy a smog - celý měsíc trvalo suché a stabilní počasí,
  10. Prosinec byl extrémně teplý, zima přišla pozdě - ale jen do hor, v polovině přinesl i orkán "Joachim" a na hory více sněhu.
Tým MA - meteoročenka 2011 (více info na webu či FB)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 imploder imploder | E-mail | 10. ledna 2012 v 22:20 | Reagovat

Pěkný přehled. Kde jsou měřené ty teploty? Jsou z všechny jedné stanice (Klementinum?), nebo zprůměrované z víc stanic? To bych do článku určitě doplnil.

2 METEO Aktuality METEO Aktuality | Web | 11. ledna 2012 v 15:03 | Reagovat

Jedná se celkově o naše amatérské pozorování, tedy data jsou z naší poloprofesionální stanice v Praze - téměř okrajová část severu Prahy cca 350m. Děkujeme za pohchvalu samozřejmě, těší nás. :) PS: Lokalitu doplníme.

3 Jarka Pobořilová Jarka Pobořilová | E-mail | 12. ledna 2012 v 15:52 | Reagovat

Tak jsem si připomněla červencové chladno,deště a posléze nádherný,teplý srpen,září a ještě i v říjnu bylo hezky.Pěkný přehled,krásné fotky.

4 METEO Aktuality METEO Aktuality | Web | 13. ledna 2012 v 15:50 | Reagovat

Jarka: Děkujeme. To bylo cílem shrnutí počasí, jsme rádi, že se naplnil. :)

5 jarda jarda | E-mail | 14. ledna 2012 v 21:12 | Reagovat

super a diky za prehled 2011 doufam ze bude neco podobneho i v roce 2012 :-)

6 METEO Aktuality METEO Aktuality | Web | 15. ledna 2012 v 11:28 | Reagovat

jarda: Zcela určitě, jen si ještě počkáme. Přehledy průběžné či zajímavosti sem přidáme a nebo je najdete i na webu. :P

7 Ondra Ondra | E-mail | Web | 24. září 2014 v 9:56 | Reagovat

Já se letos na zimu vůbec netěším, protože skoro vždy marodím. Letos jsem nad tím snad vyzrál, protože jsem si koupil meoteostanici, konkrétně domácí meteostanice bezdrátová http://www.ltc-elektro.cz/meteostanice

8 Jirka Jirka | E-mail | Web | 14. listopadu 2014 v 13:29 | Reagovat

Já počasí sleduji také, pomáhá mi v tom hlavně moje meteostanice, díky které mám počasí stále na očích

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee