Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Vánoce 2011: sníh, déšť a bláto či oboje?

9. prosince 2011 v 14:30 | Meteo-aktuality |  Předpověď počasí
Hodně vyžadovaná je předpověď počasí na Vánoční čas a čas kolem Vánoc, když už musí být teplo koncem roku, tak si řada lidí přeje alespoň Vánoce a alespoň pokud možno bílý a mrazivý Štědrý den. To se bohužel v ČR, zvláště v nižších polohách tak často nevyplňuje.

Je nutno počítat s tím, že počasí nelze odhadnout a to ani 14 dní před Vánocemi. Nelze usuzovat podle počasí, které vládne před Vánocemi, jen je možné tipovat. Už vůbec nelze ale dělat závěry pro daný rok z počasí v letech uplynulých. Bohužel se většinou prosazuje Vánoční obleva, když ne všude, tak alespoň v nížinách.

Pravidelné předpovědi na Vánoce najdete přibližbě od 12.12.2011 na našem webu: http://meteo.hys.cz nebo na FB stránce.


Nyní ještě není dobré dělat předpovědi počasí na 24. až 26. prosince letošního roku. Lecos také napoví dlouhodobá předpověď ČHMÚ, která vyjde v sobotu 10.12.2011 odpoledne. Pak se budou předpovědi jen upřesňovat.

Naladit můžeme nyní ale výstupem z modelu GFS, který počítá na předvánoční čas teploty přes den kolem 0°C, postupně po nulou. Na počátek Vánoc dokonce celodenní mrazy i v nížinách a nějaké srážky se také podle modelu objeví, více jich spadne do 22.12.2011.

Bohužel tato předpověď může znít zítra pro milovníky bílých Vánoce o hodně pesimističtěji, proto se neradujme předčasně a vyčkejme až budou svátky blíže.

Nicméně na horách to vypadá, že díky přídělu sněhu v uplynulých dnech - tedy do dnešního dne až, se sníh do Vánoc neztratí, bude tam převážně pod nulou a nebo maximálně kolem nuly přes den. Maximálně tam ještě sníh připadne, ale také se pod tíhou, zvláště kde je sněhu hodně - jako například v Krkonoších, tak sníh sesedne. Jisté mají horská střediska se sněhem technicým a pak přírodním, že díky dobrému podkladu budou mít Vánoce bílé. Nicméně stále není na horách ideální množství sněhu, většina sjezdovek v provozu není a záležet bude kolik cm přidane do Vánoc a v jaké kvalitě, a poté se uvidí kolik sjezdovek se rozjede do Vánoc.

TIP: nově na webu přinášíme sněhové zpravodajství, hlavně při sněžení. Na FB sdílíme mapku s předpokládanými sněhovými úhrny pro horské a případně i nehorské oblasti.

Krásný adventní předvánoční čas, přeje za jakéhokoliv počasí, tým Meteo Aktualit.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee