Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Sucho, horké vlny a požáry

18. prosince 2011 v 16:13 | Meteo-aktuality |  Teorie
V minulém tématu teorie byla řeč o vlhku či spíše mokru, rozlévající se vodě, ledových bariérách a dalších ledových jevech na tocích, podmáčení půdy a následné sesuvy půdy. V tomto zcela opačném tématu bude řeč o suchu, vlnách veder a vzniku požárů.

Zcela opačné téma než jsou povodně - přesycení půdy vodou, nebezpečně stoupající hladiny vodních toků, je sucho - nedostatek vláhy, vysychající toky a klesající veletoky.
Sucho - Polabí, říjen 2011
> Na pohled krásné počasí, žádný extrém není ale příjemný. Při suchu je prach vířen velmi snadno, když sucho trvá dlouhou dobu - stačí slabý vít, velmi výraně se pak prach zvedá při provozu aut a strojů po polních cestách. A nebo před blížící se změnou, kdy fouká silný vítr, před srážkami ještě v počasí při konci období sucha.

Zatímco hodně se dávám příkladem co do praxe povodní rok 2010, 2006 či 2002 nebo 1997, tak v případě sucha je to například rok 2003, 2007 a nebo i letošní podzim nejen v ČR - tedy konec roku 2011.

Sucho se projevuje při dlouhotrvajícím anticyklonálním počasí, tedy počasí slunečném a beze srážek a nebo jen s občasnými nevýznamnými srážkami. (v léta s místními bouřkami, na podzim a v zimě jen s mrholením z nízké oblačnosti) Sucho je jistě rozšířené v letním období, tedy od pokročilého jara až do počátku podzimu. Zejména pak v létě (nicméně ani na jaře není dobré, když chybí vláha) je vláha vyžadována nejen v zemědělství, ale všeobecně. V létě pak sucho přináší další, zejména z Ameriky známé jevy, a těmi jsou pořáry. U nás spíše nebezpečí vzniku požárů vegetace a při dlouhém suchu pak platí již výstrahy a omezuje se či dokonce zakazuje rozdělávat a manipulovat s ohněm ve volné přírodě. Co se toků týče, z menších toků se pak v krajních případech zakazuje čerpání vody za účelem zalévání.

Hodnotit můžeme sucho následovně:
> Povrchové
> Mělké
> Střední
> Hluboké (vznik požárů 1-2st.)
> Rozsáhlé (vznik požárů 3-4st.)
> Extrémní (vznik požárů 5st.)
Pohled na vyprahlou cestu a azurově modré nebe - nic jiného při období sucha k vidění není

U rizika vzniku požárů platí obdobná klasifikace. Nejen tedy že vysychá půda, lesy a porosty ve volné přírodě, ale ubývá postupně s tím i podzemní vody a tím pádem také slábnou či se vytrácejí prameny, ubývá tedy při dlouhotrvajícím suchu vody i v řekách, snižují se průtoky a cirkulace vody je minimální. To má za následek opět hlavně v létě snižující se jakost vody ve vodních nádržích a řekách, o stojatých vodách ani nemluvě.

Sucho je pověstné také v Austrálii, kdy zasáhlo většinu oblastí či všechny australské oblasti nejvíce roku 1888, 1895-1903, 1911-1916, 1918-1920, 1939-1945, 1958-1968, 1982-1983 a 2001-2003. (zdroj: VOP Počasí)

Jedna z předpovědí budoucnosti je, že bude vládnout čím dál, tím více sucho a voda bude postupně mizet, až ji bude pro lidstvo skutečně nedostatek - globálně, celosvětově na Zemi.
Můžeme jen čekat a sledovat jak to dopadne, zda převládne povodeň či sucho a nebo bude záležet na tom v jaké oblasti se nacházíme.

Sucho je tedy v počasí druhý základní extrém, který je ovšem v některých částech země zcela přirozený - tzv. období sucha, nicméně toto období je střídáno obdobími dešťů a vše se nakonec vyrovná.
>> O tom bude ale řeč v klimatologické části teorie při probírání jednotlivých klimatických pásů

Písečné bouře
Tam, kde není vegetace - tedy v pouštních oblastech, kde právě kvůli velkému suchu ani vegetace existovat nemůže a bez zásoby vody tam ani nemůže být jiný život. Jak je známo, do pouští se lze vydat jen s velkými zásobami vody, žít tam trvale možné není. Písečné bouře se právě nejčastěji objevují v pouštních oblastech, nicméně pouště nejsou jediným místem, kde se písečné bouře vyskytují. Jsou spojené taktéž s místními větry jako je například "halub". Lze je ale spatřit i v jiných zemích světa, kde nejsou ale příliš častým jevem.

Sucho, vítr - to jsou základy pro vznik písečné bouře. Při silném větru se vznesou do velké výšky oblaky prachu a písku. Tento prach má určitou barvu a taktéž se stalo, že obarvil i sníh v horských polohách. Často se vyskytujícím písečným bouřím se v Coloradu například říká "černé vánice". Například v pouštích při silném větru může být písek přenesen i mnoho tisíc kilometrů. Také do ČR už z některých písečných bouří dorazil zbytek písečného prachu, jednalo se samozřejmě o minimum, ale na mírné pásmo to bylo výjimečné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee