Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Hurikány - pozorování a vliv

11. prosince 2011 v 15:22 | Meteo-aktuality |  Teorie
Pokračování teorie hurikánů, kdy se podíváme na důsledky výskytu hurikánů a na jejich pozorování profesionálními meteorology, podobně jako tomu bylo u tornád.

Vítr v hurikánech je tak silný, že dokáže vytlačit vodu, tedy moře, i do velké vzdálenosti na pevnině. Vytlačí společně s vodou i přeměty, které ve vodě či na vodě sjou. A tím jsou myšleny hlavně lodě, které se pak po opadu vody z pevniny ocitnout na souši. Vítr může v těchto bouřích dosáhnout v nárazech až 300km/h. Při dlouhém trvání, což je základní odlišnost od tornád, je vítr mnohem ničivější. Ačkoliv se u tornád vyskytuje i silněšjí nárazovitý vítr, tak nemá zdaleka tak dlouhého trvání jako u hurikánů, cyklon. Vysoké vlny, které pak bičují pevninu způsobují také velké až katastrofální škody, voda tak zatápí i pevninu, města.

Pokud tedy hurikán/cyklona dosáhne pevniny, tak tam vývoj prudce slábne a cyklona tak ztrácí na intenzitě. Přemění se v klasickou tlakovou níži, kterou známe z našich mírných oblastí, ale přináší stále extrémní množství srážek, které pak způsobují povodně.

>> V dalším z tématů bude řeč o extrému, který známe i od nás a tím jsou povodně a sesuvy půdy. Takže vznik, vývoj a následky povodní někdy příště.

Pozorování hurikánů, varování
V těchto zemích je vyžadována nepřetržitá pozornost a sledování situace v počasí národními meteorologickými organizacemi. Ty jsou pro sledování těchto bouří - hurikánů, cyklonů, fajfunů - specialisté. Stejně tak jako pozorovatelé tornád využívají i pozorovatelé hurikánů specielní přesnou výpočetní techniku.

Při vývoji tropické bouře meteorologové vydají a rozesílají varovnou informaci, která se týká všech, kteří jsou na pevnině v ohrožení. Velmi dobré je sledovat vývoj situace přímo na moři, kde je možno spatřit znaky, které naznačují počínající vývoj.

Sledování hurikánů

Podíváme se na známý hurikán Andrew, který zpustošil Miami, Floridu a Louisianu.
Téměř vše srovnané se zemí, městečka vypadají doslova jako po válce, možná ještě hůře. Pohled na oblasti po řádění silné bouře, tedy hurikánů zejména hodnocených stupněm 3-5 a to ať na oblasti obytné či přírodní, je velmi smutný. Hurikán Andrew, tedy extrémně silný hurikán udělá z městečka či v případě Miami z parkoviště přívěsů místo, kde jak se říká nezůstane kamen na kameni.

Hurikán byl samozřejmě sledován. Jeho počátky byly ve formě tropické bouře, která se vytvořila běžně za podmínek vhodných pro tvorbu tropických bouří u pobřeží na severu USA. Za dva dny dosáhl již jako hurikán 3. stupně pobřeží.

/Použití: Velký obrazový průvodce počasí/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee