Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tornáda - výskyt, pozorování

28. listopadu 2011 v 16:06 | Meteo-aktuality |  Teorie
V úvodu do teorie tornád bylo řečeno něco z úvodu do světa tornád, co to je a jak vznikají. Také bylo zmíněno pár zajímavostí jako měření síly tornád a také byla uvedena stupnice síly tornád a nejsilnější tornáda, která se na světe vyskytla.

Dnes se podíváme na tornádové aleje, aneb kde se nejčastěji tornáda vyskytují a jak se pozorují.

Tornádovou alejí pod definice meteorologické společnosti AMS je nížinná oblast kolem řek Mississippi, Ohio a dolní Missouri. V průběhu roku se hranice pohybuje, dosahuje až do Nebrasky a na jihu k centrálnímu Texasu.
Tornáda většinou trvají jen několik minut, ale opravdu silné tornádo trvá i hodinu a zanechá za sebou spoušť. Síla tornád je obrovská, berou s se bou vše, co jim stojí v cestě.

Kde a kdy se vyskytují tornáda?

V USA se nejvíce tornáda vyskytuje nad jižními státy v lednu, únoru a březnu. Na severu se tornáda vyskytují v dalších měsících spíše.
Smrtící tornádo v Graiffinu v indianě ze dne 23.3.1925, které trvalo více než tři hodiny a zabilo 695 lidí, zranilo přes 2000 osob, způsobilo také zmatek v Missouri, Illinois a Indianě.

Jak meteorologové tornáda pozorují?
Meteorologové neustále sledují a monitorují podmínky, které mohou védst ke vzniku tornád a to meteorologové národní meteorologické služby pro daný stát. (Odkazy na národní meteoslužby najdete mimo jiné i na na našem webu http://meteo.hys.cz - sekce odkazy/meteo stránky.

Pokud zjistí příznivé podmínky pro vznik tornád, vydávájí patřičná varování do sdělovacích prostředků. Nejvíce tornád se vyskytuje v USA a to přibližně 750 ročně.
Meteorologové sledují dráhu bouří s pomocí nové výpočetní techniky a na základě těchto měření pak předávají veřejnosti důležité informace, případně výstrahy.
Upozornění před tornády vydávají meteorologové, pokud zjistí - předpovídají, nepříznivé meteoroligcké podmíny - vznik bouřek s pravděpodobností výskytu tornáda v souvislosti s nimi. Pak by měl každý obyvatel pečlivě sledovat vývoj počasí a být v pozoru před blížící se bouřkou. Pokud je již tornádo "na světě", je tedy viditelné a nebo ho zaznamená meteorologický radar, tak to znamená pro danou oblast již nebezpečí a v ohrožení je majetek i životy lidí. Hlavně pak lidé by se měli přesunout do bezpečí. Proto se vydává předem upozornění na možný výskyt tornád, aby lidí byli již předem připraveni a protože prevence není nikdy dost, tak i tehdy, kdy nakonec třeba ani do dané oblasti žádné tornádo nepřijde.

/použití: Velký obrazový průvodce počasí/
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee