Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tornáda - úvod

18. listopadu 2011 v 12:50 | Meteo-aktuality |  Teorie
Také ve svém slova bouřky, akorát se vyjadřují ne tak "slabým" slovem. Jsou to bouře, zvaná tornáda. U nás nejsou na denním pořádku, ale i tak jich bylo již spoustu zpozorováno. Tromby, tj. tornádové "choboty" nedosahující země, se vyskytují poměrně často. Tornád na území ČR se objevilo také hodně, ale o každém neexistují přímo průkazné dokumentace a nebo se objevila v místech, kde je ani nikdo nezpozoroval a také nemohl zpozorovat, protože se objevila na krátkou dobu - v tomto případě je spíše řeč o trombách, protože ty nedávají o svém výskytu téměř vůbec vědět. Narozdíl od tornád, které dosahují země a většinou o sobě dají vědět okamžitě.

Letos se objevilo tornádo, které bylo spojeno s bouřkou a nebylo zrovna slabá u Pardubic - jistě vzpomínáte. Odkaz na články pro připomenutí: idnes.cz, aktuáně.cz. Záběry, u kterých jen těžko uvěříme, že jsou z ČR. Ale je tomu tak.

Zpět k teorii tornád >>>

V sekci témat tornáda se dovíme jak vznikají tornáda, co je to tromba a tornádo, kde a kde se vyksytly nejničivější tornáda na světě, jaká je stupnice síly tornád a kde se vyskytuje nejvíce tornád, jak poznáme sílu takové bouře a co jsou to víry - větrné víry.

Úvod do teorie tornád nám vysvětlí nejprve, co to tornádo je, jaký je rozdíl mezi tornádem a trombou a jak tornádo vzniká:

Sílu tornád klasifikuje Fujitova stupnice síly tornád - obrázek. Má šest stupňů, počínaje stupněm F0, konče stupněm F5.
Superceální bouře je silnou bouří a ta obsahuje rotační výstupný proud, zvaný mezocyklona. Pokud jsou příznivé podmínky, tak tento proud se prodlouží až k zemi a pak se mluví o tornádu. Do té doby se jedná jen o trombu. Podobně jako bouřky, bývají i tornáda doprovázena silným větrem nebo kroupami. Škody jsou pak obrovské, zvláště při tornádech stupňů F4 a F5.
Fujitova stupnice síly tornád - obrázek z: Velký obr. průvodce - Počasí (VOP Počasí)

Vznik tornáda
Chobot vystupující z bouřkového oblaku - klasické tornádo, lépe řečeno nejprve tromba. Uvnitř chobotu tornáda je velice nízký tlak vzduchu, ten vyvolává kondenzaci vodní páry, díky které se stává viditelnější. Tímto chobotem jsou natahovány i různé předměty ze zemského povrchu, pokud chobot dosáhne země. Jeho barva se tak může měnit.
Vznik tornáda - obrázek: VOP Počasí

Vodní sloupec
Je obvykle slabší než tornádo a většinou je k vidní nad vodní hladinou, tedy hlavně nad oceánem oceánem a nemusí být nutně svázán se supercelou.
Popis tornáda - obrázek: VOP Počasí

Zajímavost - deset nejničivějších tornád na světě:
Obrázek: VOP Počasí

/použití: počasí velký obrazový průvodce = hlavně zdroj obrázků a náčrtů/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee