Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Hurikány - úvod

29. listopadu 2011 v 14:39 | Meteo-aktuality |  Teorie
Hurikány, tedy taktéž vedle tornád, bouře jsou dalším tématem v naší teorii. Teorie hurikánů a jejich pozorvání bude neméně zajímavé, jako povídání o tornádech.

Hurikány jsou bouře neobyčejně ničivé. Tropická bouře je tzv. sestra, malá sestra hurikánů. Může přerůst v hurikán a nebo naopak hurikán může zeslábnout na tropickou bouři. Každopádně jsou to cyklony, které u nás v mírných klimatických podmínkách neznáme.
Přinášejí extrémní srážkové úhrny, vysoké vlny na mořích, extrémně silný vítr. Tato bouře nebo - li hurikán se nazývá všude na světě jinak. Někde se nazývají hurikány tajfuny, jinde zas smrště.

Jejich vznik hledejme v teplých vodách oceánů, většinou při teplotě vody 26°C a vyšší. Každý rok vznikne až 80 tropických bouří. Narozdíl od tornád může taková bouře existovat několik dnů, nebo i týden. Až dosáhne pevniny, kde se laicky řečeno vyřádí a zeslábne, postupně se rozpadne.

Saffir-Simpsonova stupnice, podle té se měří síla tornád. Jedná se o pětibodovou stupnici (1-5) s tím, že stupeň č. 5 je velmi ojedinělý, ale takový hurikán, který je hodnocen tímto stupněm, resp. jeho síla, je katastrofální s katastrofálními dopady na zasaženou oblast.

Kde se berou hurikány, jak vznikají
Teplý tropický oceán je tím hancím motorem pro vznik tornád. Teplota vody velmi vysoká, rychlé odpařování při vysoké teplotě vzduchu nabídne vzduchu vysokou vlhkost a pak už ona cyklona či hurikán jen mohutní.
Průřez hurikánem, zdroj: VOP Počasí

Máme tzv. oko bouře. V oku hurikánu je počasí klidné, ani vítr příliš nefouká - je to tzv. střed hurikánu. Vše se otáčí jeho okrajem. Okraj oka hurikánu či bouře, tam již vítr rotuje. Pak máme dešťovou oblačnost, která s větrem přináší i lijáky, nachází se po stranách celého systému - bouře.

Hurikány jsou bezesporu nejničivějšími projevy počasí/přírody, které zpustoší dané území, jen málokdy méně výrazně, spíše značně a málokdy katastrofálně - při hurikánu hodnoceném stupni. 3 a 4 jsou škody až extrémní. Stupeň 5, hodnocen jako nejdestruktivnější se objevuje, jak již bylo řečeno, výjimečně.
Stupnice síly hurikánů, zdroj: VOP Počasí

Co hurikány vše dokáží a jak je meteorologvé pozorují bude obsahovat druhý díl tématu o hurikánech.

/použití: Velký obrazový průvodce počasí/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - vše o počasí

Stránky projektu:

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://www.pocasimeteoaktuality.wordpress.com


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)