Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Bouřky

7. listopadu 2011 v 14:25 | Meteo-aktuality |  Teorie
Téma teorie bouřek bude jiste po optických jevech také zajímavé a mnohem živější než byla teorie optických jevů. Budeme se bavit o obrovské energii v přírodě, co to je vůbec bouřka, jak vzniká a proč či jak zaniká, jaké mohou být projevy, ale také jak se chránit při bouřce, když vás zastihne ve volné přírodě bez možnosti úkrytu. Co jsou extrémní bouřky a další díly tohoto tématu budou odpovídat na otázky typu jaké máme druhy blesků, co je to blesk a jak lze vypočítat vzdálenost bouřky od místa pozorování, co jsou to kroupy a jk vznikají, co jsou sněhové bouře či písečné bouře. To vše bude obsahovat téma bouřky popřípadě potom bouře. V tomto úvodu začneme ale se základními poznatky z teorie bouřek.
Obecně co je bouřka - jedná se o elektricky aktivní oblak, zpravidla cumulonimbus, (viz poslední pokračování tématu oblačnost) který je velmi mohutný a jak již víme, nebo když se vrátíme do zmíněného tématu, tak zjistíme, že je to oblak přesahující hranice pater oblačnosti. Je to oblak mohutný, na pohled velmi pěkný a fotogenický. Za bouřkami a focením právě cumulonimbů, příchodu bouřek a průvodních jevů bouřky, popřípadě pak následků bouřek, vyjíždějí právě zájemci o tyto jevy - říká se jim pozorovatelé bouřek, od slova storm bouřka, tedy stormchaseři. Dáme Vám tipy na některé stránky právě těchto nadšenců do bouřek, lidově nazývaných lovci bouřek.


ODKAZY, PRO INSPIRACI
Stránky amatérských pozorovatelů bouřek, předpovědní stránky pro konvektivní jevy:
Stránka: bouřky.cz (ASS)
Tým pozorovatelů bouřek: Tornáda a bouře
Předpovědní amatérské stránky konvektivních jevů: SKYWARN a ESTOFEX
Blog: Mbourky

Existuje jich spousta, tyto jsou podle nás na bouřky přímo specialisté a skutečně je obsah těchto stránek velmi hodnotný. Je ale jasné, že tyto stránky mají vrchol návštěvnosti a prakticky celou návštěvnost jen v letním období, v období bouřek. První web je o týmu lovců bouřek, dva weby uprostřed jsou zaměřeny na amatérskou předpověď síly a výskytu bouřek v ČR a v Evropě a třetí je osobní blog na doméně in-počasí.eu, který sleduje bouřky v ČR a také vydává amatérské předpovědi a varovnání o jejich výskytu.


Bouřkový oblak cumulonimbus se vyvíjí z kupovitého oblaku cumulus. Oblak cumulus při vhodných podmínkách roste, nabývá a zvětšuje se. Pokud vrchní část oblaku cumulus odráží paprsky Slunce, tak oblak roste. Při růstu cumulu se oblak zvětšuje a může tedy dosáhnout rozměrů velkých až obrovských a přerůst v bouřkový cumulonimbus, vytvořit tedy bouřku. Blesky se mohou objevit už v samotném cumulu.

Opačný případ je ten, že cumulus propouští sluneční paprsky a postupně světlá, přestal již růst a rozpadá se.

Vznik, život a rozpad bouřky - bouřkové buňky, vhodné podmínky pro tvorbu
Při přechodu studené fronty a nebo mimo frontu konvekcí vzniká oblak - kupovitý oblak, tedy cumulus. Vzduchová hmota stoupá, tzv. stoupavé proudy. Při nestabilitě vzduchu dochází i nadále ke stoupání teplého vzduchu a narůstání oblaku a to právě v případě vzniku bouřky až do stádia oblaku cumulonimbus - přeroste. Srážky se spustí, když oblak dosáhne tropopauzy a přestane již narůstat, naopak se naplníledovými krystaly. Studený vzduch pak začne klesat = projevuje se to blesky, intenzivními srážkami. Jakmile studený vzduch ochladí zemský povrch a již žádný teplý vzduch se v mraku nenachází, tak se cumulonimbus rozpadá. Fáze rozpadu, po níž zůstanou jen oblaka vysoká a střední, je ještě spojena částečně se srážkami, ale již bez bleskové aktivity, déšť slábne a nakonec ustane. Nemusí to být celý proces, může se proces totiž opět obnovit a opět se může začít vytvářet další bouřková buňka, pokud jsou k tomu stále vhodné podmínky, tedy dostatečně teplý vzduch. Proto se bouřky nejčastěji tvoří přes den, maximálně ještě večer. Někdy ovšem doznívají i zpočátku noci, když jsou výborné podmínky a přechází studená fronta, bouřit může i v noci, ale s mnohem slabší intenzitou než by tomu bylo přes den. Jen zřídka se bouřka objeví brzo ráno, ráno či dopoledne. To musejí být podmínky extra dobré.

Průvodní jevy bouřek, které zde vyjmenujeme najdete ve slovníčku pojmů z meteorologie, který chystáme: squall line, shelf cloud, wall cloud, downburst, húlava a další, které vysvětlíme ve slovníčku, který bude jistě přehlednější než hledat pojmy v různých tématech, která jsou obsáhlá.

Vznik bouřky záleží na spoustě faktorů, které se jen málo kdy sejdou na vhodných hodnotách pro vznik, vývoj a trvání bouřky. Lovci bouřek právě bedlivě sledují předpovědi těchto veličin. Předpovědi těchto veličin najdete v různých předpovědních modelech. Na naší stránce: http://meteo.hys.cz v sekci odkazy/meteorologické modely najdete přímé odkazy na meteorologicé předpovědní modely dostupné na internetu.

Důležité pro vznik, trvání a intenzitu bouřek nejsou jen veličiny jako je teplota, vlhkost vzduchu, rosný bod, ale i další jako jsou CIN, CAPE, Helicita, střih větru další. Toto jsou ty základní, které je potřeba sledovat - lépe řečeno jejich předpověď.


Jak se chovat, když nás překvapí bouřka ve volné krajině?

Rozhodně nepanikařit, že nás zasáhne blesk a neutíkat či neujíždět na kole. Také ale neutíkat se schovat po strom, plechové střechy a v blízkosti stožárů se také nezdržovat, zmoknout je totiž lepší, než zvýšit nebezpečí zásahu bleskem. Rozhodně jít dále od vodních ploch a toků, v automobilech není také dobré se zdržovat.

Co rozhodně nedělat při bouřce ve volné krajině:
  • nechodit pod stožáry vysokého napětí, pod stromy
  • nezdržovat se v okolí vodních ploch a vodních zdrojů
  • neschovávat se do stodol ani do automobilů
  • neschovávat se pod plechové střechy či jiné střech s kovovou a plechovou konstrukcí
  • nejezdit na kole, neběhat
Co udělat při bouřce ve volné krajině pro bezpečné přečkání:
  • jít na vyvýšené místo, ne moc, ale na místo, které nemůže zatopit voda
  • schovat se v bezpečném stavení, bez kovu, plechu a bez stožárů a stromů v okolí, nejlépe do stavení vybaveného hromosvodem
  • pokud nic není blízko, skrčit se
  • dále sklonit hlavu mezi kolena
  • a pak už jen čekat až bouřka přejde, poté lze bezpečně odjet či odejít
Je to samozřejmě nepříjemné být vystaven lijáku a křižujícím se blesků v okolí, navíc když je tma, ale je to jediná možnost, jak bezpečně přečkat bouřku ve volné přírodě, kde není možnost úkrytu, který by byl bezpečný. Určitě nechodit pod střechu s kovovou konstrukcí, když je možnost přečkat bouřku takto.

V dalších dílech tématu teorie bouřek se budeme bavit například o blescích a extrémních projevech bouřek.

/použití: počasí, cesty za poznáním/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 SosaPatti34 SosaPatti34 | E-mail | Web | 4. ledna 2012 v 16:24 | Reagovat

This is perfect that people can receive the <a href="http://goodfinance-blog.com/topics/home-loans">home loans</a> and this opens new chances.

2 METEO Aktuality METEO Aktuality | Web | 4. ledna 2012 v 19:07 | Reagovat

Prosíme bez odkazů, které nesouvisí s tématem. English: Without comments and links, which are not about weather and other topics on this website. Thanks.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - vše o počasí

Stránky projektu:

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://www.pocasimeteoaktuality.wordpress.com


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)