Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tlaková výše

12. října 2011 v 14:39 | Meteo-aktuality |  Teorie
Počasí v tlakové výši odborně nazýváno anticyklonálním počasí je z praktického hlediska počasí suché počasí, se slabým větrem nebo vládnoucím bezvětřím, jak již z názvu vyplývá, tak počasí s vysokým tlakem vzduchu a co se teplot a vládnoucío počasí na obloze týče, tak to můžeme rozdělit následovně:

> Na podzim s častými mlhami či nízkou oblačností, často celodenní v průběhu podzimu. Teploty jsou závislé na oblačnosti. (oblačnost= ráno tepleji, odpoledne chladněji - bezoblačná obloha= ráno chladněji než při oblačnosti a odpoledne tepleji) Teplotní inverze = tepleji ve vyšších vrstvách atmosféry - na horách. Co se týče slunečného počasí, to vládne také zpravidla jen ve vyšších polohách, kde je i čisté ovzduší.
Podzimní TV (tlaková výše)

> V zimě se jedná o počasí buď jasné = mrazivé noci a při vpádu studeného vzduchu i dny, nebo o počasí inverzní se silnými inverzemi a v nízinách špatnými rozptylovými podmínkami. Průběh teplot v denní době záleží ještě více na oblačnosti či případných mlhách.

> V létě se jedná o opačné počasí, v tlakové výši vládne slunčné počasí a teplé, popřípadě tropické při vpádu teplého vzduchu i velmi teplé počasí v nočních hodinách, v závěru léta už vládne více rosy a rána jsou chladná s místními mlhami.
Letní tlaková výše v plné kráse

Teoretické vysvětlení pojmu tlakové výše a znázornění na synoptické mapě
Anticyklona, známějším pojmem a to i předpovědí počasí je pojem tlaková výše, znamená, že izobary na mapě nejsou všechny otevřené. Pokud je tedy alespoň jedna uzavřená, jedná se o tl. výši. Pokud ne, jedná se tedy pouze o její výběžek či hřeben. Tlaková výše může být rozsáhlá až tisíce kilometrů a nebo také velmi malá.
Babí léto, TV v plném proudu

Co se týče tlakových útvarů, tak hraje v tomto směru velkou roli právě teplota. Při přílivu teplého vzduchu vzniká právě tlaková výše. Atmosférický tlak klesá totiž při teplém vzduchu pomaleji než při studeném.

>> Ve výškové tlakové níži je rozdíl tlaku vzduchu menší než ve výškové tlakové výši. Odděluje je mezi sebou frontální rozhraní. Jinak řečeno odděluje studený vzduch od teplého. V Čr to býv často rozdělení na studené Čechy a teplejší Moravu, někdy je gradient (rozíl) velký.

Na konci léta a hlavně pak na podzim a v zimě, stéká chladný vzduch do údolí a tam se hromadí. Nad údolím studeného vzduchu se drží vzduch teplý - jednáse o teplotní únverzi. Na horáh jsou často teploty hodně vysoké v nížinách je "vlezlá" zima a zataženo, sychravo. Teplotní rozdíly jsou tedy veké a to i mezi dnem a nocí v letním období.

Působení tlakové výše přináší sucho, v letním či zpočátku podzimního období i nebezpečí vzniku požárů - známe i z letošního roku, kdy bylo babí léto velmi dlouhé. Nicméně se srážkovou téměř odmlkou existují příklady s mnohem delší dobou trvání, způsobují pak větší problémy a to i na tocích, kde vládne po delší době nedostatek vody.

Zásadní rozdíl je mezi letní a zimní tlakovou výší. Letní tlaková výše přináší krásné slunné počasí s teploty vysokými, tropickými, slabým větrem a přináší tak mnohem rychleji sucho i s nebezpečím požárů. Zimní tlaková výše pak přináší často teplotní inverze, nízkou oblačnost a mlhy i po celý den v nížinách a po delší době zhoršení ovzduší až do stavu smogu v určitých oblastech v ČR i velmi intenzivního smogu s dopadem na pohyb ve městech. Zimní tlaková výše může přinést i poměrně dost nebezpečné holomrazy, pokud před působením tlakové výše nenapadne sníh či napadne jen velmi slabá vrstva, nesouvislá sněhová pokrývka. Jako tomu bylo nříklad v roce 2009 na konce prosince. Sníh se pak dostavil až okolo 7. ledna 2010.

Na synoptické mapě najdeme označení H- tlaková výše. Na synomapách pro veřejnost se jedná o označení V - jako výše, aby byla mapa snáze pochopitelná. Tlaková výše a jejich nástup se pozná, pokud se za studenou frontou se protrhává oblačnost, ale ne příliš rychle - ale pozvolna ji ubývá. První den za SF (studenou frontou - bude probráno v tématu cyklona) je oblačnost protrhána minimálně či vůbec, přeháňky jsou ještě docela časté, druhý den je protrhána více a přeháňky jsou ojedinělé, maximálně místní a slabé. Další den je více méně polojasno. Ale pokud se protrhá oblačnost za SF velmi rychle, tak pak se většinou dostaví rychle opět zhoršení počasí - na další frontě. Ale není to pravidlem ale. pokud se oblačnostneprotrhává významněji vůbec, tak to znamená daší frontální systém.

Hřeben tlakové výše je pásmo vysokého tlaku bez uzavřených izobar na synoptické mapě, které odděluje dvě tlaové níže. Výběžek tlakové výše je jen tzv. kousek tl. výše, který vybíhá mezi tlakovými nížemi a zpravidla přináší krátkodobé zlepšení počasí mezi nížemi, někdy i velmi krátkodobé. V předpovědích často slýcháme.

Příklad je myslím v současné době na obzoru. Oblačnost se za frontou náhle protrhala v neděli odpoledne od západu až na jasno, v noci na pondělí přišla hned teplá fronta. Za ní se nám oblačnost příliš nebo dokonce někde vůbec neprotrhala ani v úterý. Proč? Protože nás čeká opět studenoá fronta, která přechází právě nyní. Tlaková výše začne ovlivňovat počasí v ČR během čtvrtka.

/s použitím atlasu oblaků, Ilustorvaný AO/

Text - formulace a ostatní, obrázky MA
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee