Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tlaková níže - teplá fronta

18. října 2011 v 13:35 | Meteo-aktuality |  Teorie
Téma tlaková níže - cyklona a témata spojená s ním byla představena v minule. Nyní se podíváme podrobněji na jednotlivé typy frontálních systémů spojených s tlakovou níží hlavně z pohledu teorie, přirovnání k praxi je ovšem někdy více než nezbytné.

V tomto tématu se budeme zabývat frontou TEPLOU. Jak již bylo vysvětleno minule v kostce, tak teplá fronta je rozhraní mezi ustupujícím studeným vzduchem a nastupujícím teplý vzduchem. Jinými jednoduššími slovy přináší teplý vzduch, tudíš oteplování. Teplé fronty nejsou tak časté, častější jsou fronty studené v ČR. Poslední teplá fronta přešla přes naše území v noci na pondělí a v pondělí 10. října 2011 a to po dlouhé době. Podíváme se tedy jaká oblačnost a srážky se vyskytují na teplé frontě. (druhy srážek budou vysvětleny podrobněji později)

Fronta teplá je tedy rozhraní mezi ustupujícím studeným vzduchem (odborněji vzduchovou hmotou) a nastupujícím teplým vzduchem. Teplá fronta přináší společně s vrstevnatou oblačností, která pokrývá oblohu, trvalé srážky, které mohou být i vydatné. V létě nejsou ty teplé fronty už vůbec tak časté než v zimě. Kdy přiášejí vpád teplého vzduchu a citelné oteplení i po trvalých mrazech například - tedy oblevy a zpočátku po silných mrazech i ledovku, protože se oteplí ve vyšších vrstvách atmosféry a padají srážky dešťové, ty pak na promrzlém zemském povrchu namrzají a to je pak velmi nebezpečná zimní situace - roztátý sníh také tvoří náledí nebo zmarky a to pokud se v noci ochlazuje pod bod mrazu opět. (jako že se tak v zimě děje často, že alespoň v noci mrzne)

Popis příchodu a přechodu fronty: Nejprve uvidíme přibývání oblačnosti vysoké, tzv. cirrovité, ta ještě srážky nepřináší. Srážky přináší až příchod středních oblaků a to hlavně altostratus, přibývá i altocumulus. Mohutná vrstevnatá oblačnost, která přináší srážky na této frontě je nimbostratus a altostratus. Objevit se může i stratus a stratocumulus jako nízká oblačnost, ze které také vypadávají srážky trvalé.

Více na : http://meteo.hys.cz - nejen teorie!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee