Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tlaková níže - studená fronta

19. října 2011 v 15:49 | Meteo-aktuality |  Teorie
Opačná situace od předešlé - tedy teplé fronty, která byla tématem minulého článku teorie, je studená fronta.

Studená fronta přináší rozdílné počasí v zimě a v létě. Jedná se o opak teplé fronty, tedy ustupuje teplý vzduch a nastupuje chladný.

V létě přináší studená fronta ochlazení, která jsou i výrazná a to z tropických teplot na hodnoty kolem 20°C nebo i nižší a jsou doprovázena srážkami v podobně přeháněk a bouřek nebo i deště. Bouřky na studené frontě mohou být silné a to i v prostoru před frontou, kde mají výborné podmínky pro tvorbu tzv. předfrontální bouřky. Na studené frontě mohou být uspořádány i do tzv. linie bouřek. Mohou se objevovat i ničivé bouřky a bouře s kroupami a dalšími nebezpečnými jevy. Dále na frontě bývá po někdy velmi pomalém ustávání bouřkové aktivity přechod k dešti a to i trvalému dešti. Postupně přechod k přeháňkám, které jsou první den velmi časté. Druhý den je za frontou přeháněk méně, oblačnost je sice velká, ale již proměnlivější. Další den jsou přeháňky ojediněle a pak se můžeme dočkat i protrhávání oblačnosti, ale záleží jak se vyvíjí dále synoptická situace a útvary tlaku vzduchu, takže se hned druhý den za frontou může "přihnat" další. Pokud se oblačnost rychle protrhává, tak tomu tak častopak bývá, že nevydrží protrhaná déle.

V zimě pak přináší samozřejmě také ochlazení a to výrazné, v souvislosti s teplotami to pak jsou srážky smíšené, sněhové, sněhová krupice v klasickém SZ proudění a ochlazování. Nebo také trvalé a vydatné sněžení. I v zimě se na frontě mohou objevit (nebo i v prostoru v silném proudění za frontou) slabé bouřky a to sněhové nebo s krupkami či deštěm. Dále rozdělení na dva druhy SF (studené fronty) a souvislost s obdobím.

Dva druhy studené fronty:
Tzv. studená fronta prvního a druhého druhu. První druh se jeví jako teplá fronta naopak, často přináší trvalé srážky a také vydatné. Poté se koná klasický přechod k přeháňkám. Přecházejí přes ČR hlavně v zimě. Častější je ve střední Evropě studená fronta druhého druhu, přecházející hlavně od jara do podzimu. Na čele se objevují četné bouřky (hl. v létě) či linie bouřek. Bouřky jsou také pro tento druh SF typické, v letním období sahají bouřková oblaka až do výšky 10km.
Hradby, cimbuří.... kupovitá a bouřková oblačnost

Hlavní oblačnost na SF v létě: Cb, Ns, Sc
Hlavní oblačnost na SF v zimě: St, Sc, Ns

Tromba - chobot připomínající tornádo, ale nedosahující země se spouští z oblaku Cb, u nás už se také několikrát objevila, ale není k vidění zas tak často.
(více o jevech spjatých s bouřkami v samostatném tématu bouřky)

/použití: atlas oblaků/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee