Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Tlaková níže - okluzní, zvlněná fronta

24. října 2011 v 20:05 | Meteo-aktuality |  Teorie
Nyní se podíváme na další, i když méně časté, tak přeci jen také vyskytující se typy frontálních vln (systémů) v našich zeměpisných šířkách, tedy ve střední Evropě a u nás v ČR. Ukončíme tím tak povídání o typech front spojených s tlakem nízkým, tedy cyklonou.

Fronta teplá a studená (dva druhy) jsou u nás nejčastějšími, někdy ale přijde i jiný typ fronty nebo spíše upřesnující typ fronty složený z jedné z předchozích nebo z obou základních front, které jsou spojeny s výměnou vzduchových hmot na daném území a jsou tedy rozhraním mezi teplý a studeným vzduchem a naopak - minulá témata.

Fronta okluzní

Jedná se tedy o střet teplé a studené fronty, vzhledm k tomu, že studená fronta vždy dostihne teplou frontu. U země se spojí studený vzduch, který ustupuje s tím, co postupuje a teplý vzduch je zvednut do výšky. Tzv. "okluze", zkráceně "okluza" - okluzní fronta nebo - li okludující frontální systém.

Zvlněná fronta
Př: přecházet bude přes ČR ve středu 26.10.2011 a to velmi pozvolna a bude se postupně rozpadat.

Vlnící se frontální systém, aneb rotující, ještě lépe česky otáčející se dokola. Proto pak působí na jednom místě delší dobu, tedy vícekrát - vrací se. Následky výrazných zvlněných front jsou pak i velké v podobě vzniku i třeba povodní. Příkladem může být hned jaro 2010 a také léto 2010 na severu území. Jedná se tedy o deformace fronty do podoby několika vln, někdy až samostatných cyklon.

Podružná studená fronta
Ta se objevuje ve stejných vzduchových hmotách a tím pádem od sebe odděluje jen jednotlivé dávky změněného mořského vzduchu.

Máme tedy ukončeno téma TLAKOVÁ NÍŽE a typy frontálních systémů. Pamatujme, že jsou dva základní typy front co se týče výměny vzduchu (vzduchových hmot) a to teplá a studená fronta. Pak již existují jen jejich formy.

/Použití: Atlak oblaků/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee