Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Oblačnost - první pokračování

4. října 2011 v 14:58 | Meteo-aktuality |  Teorie
V prvním dílu teoretického tématu oblačnost byla vysvětlena základní charakteristika oblačnosti, její důležitosti i zajímavosti. Dále byla představena základní klasifikace oblaků z hlediska tří základních pater.

V druhém dílu se podíváme na jednotlivé složeniny oblaků ze základních vrstev, rozdělíme si tuto oblačnosti do pater - výšek, také si popíšeme zda přináší srážky a jaké. Pro přesnější určení o jakou oblačnost se jedná to je velmi důležité. Každá oblačnost ej jiná a některá přináší srážky, jiná jen zřídka a některé nepřináší žádné srážky.

Klasifikace oblaků - druhé podrobnější členění


1. Vrstva cirrus (řasa)
  • cirrostratus - oblačnost vrstevnatá, vysoká a srážky nepřináší. Vyskytuje se hlavně před příchodem front, značí tedy postupné zhoršování počasí.
  • cirrocumulus - je oblačnost také vysoká a kupovitá. Jedná se o malé kupky ve vysokých výškách. Srážky taktéž nepřináší.
2. Vrstva - alto (střední)
  • altostratus - oblačnost střední vrstevnatá. Přináší mrholení, slabé sněžení. Pohybuje se ve středních výškách okolo 6km.
  • altocumulus - oblačnost poměrně vzhledově hezká, nepřináší srážky a taktéž se jedná o střední oblačnost ve formě středně velkých kup.
3. Vrstva - stratus (nízká)
  • samotný stratus (mlha) viz předchozí téma. Přinášet může mrholení či slabé sněžení.
  • stratocumulus - oblačnost nízká a kupovitá. Přináší spíše mrholení nebo slabé sněžení, ale většinou srážky nepřináší.
4. Vrstva - cumulus, nimbo a nimbus (kupovitá oblačnost, oblačnost přesahující jednotlivá patra)
  • samotný cumulus - kupovitá oblačnost nízkého patra. Sám o sobě srážky nepřináší, ale v určitém stádiu již může přinést mrholení - slabé přeháňky či slabé sněžení - bude vysvětleno ve třetím díle oblačnosti.
  • nimbostratus - je dešťová sloha, z názvu vyplývá, že přináší srážky, často trvalé a vydatnější a to déšť i sněžení. Vrstevnatá oblačnost, která pokrývá celou oblohu a způsobuje i temnost krajiny.
  • cumulonimbus - bouřková kupa. Bouřková oblačnost, mohutná a přesahující patra oblačnosti. Často se dostává i do troposféry. Přináší vždy srážky a to často prudké, ve formě deště, sněžení a také i krup. Existuje spousta nádherných tvarů této oblačnosti, patří mezi velmi oblíbenou oblačnost pro pozorovatele oblohy.
O tom, že toto nejsou všechny druhy oblaků a že existují ještě odrůdy těchto oblaků se přesvědčíte ve třetí části tématu oblačnost. Také se podíváme na rozpad oblaků a další podobné pojmy a jejich vysvětlení.

Nyní je čas na pojem KONVEKCE A VZNIK OBLAKŮ

Jak vzniká oblačnost - podrobněji

Způsobuje ho výstupný proud vzduchu a tak se děje na počátku vzniku většiny oblaků. Jedná se o procesy, které vyvolávají výstupné pohyby vzduchu ve formě vzduchových bublin, vrstev.

Konvekce - při slunečním svitu nabývá země velmi rozdílných teplot na malém území. Například vzduch nad asfaltovou silnicí má 48°C, (znáte v létě při bosém pohybu po silnici třeba od pláže) nad zralým obilím má 38°C, v lese 28°C a nad jezerem 22°C.
Teplý vzduch je lehčí než chladný a vzduch nad asfaltovou sinicí je cca o 8% lehčí než vzduch v lese - viz hodnoty výše. Teplejší vzduch začne ve formě bublin (jako balóny) stoupat a tomuto se říká konvekce. Ta je v zimě většinou nulová či minimální, od jara začíná postupně stoupat a největší je v létě, kdy právě jsou velmi kontrastní barvy v krajině a teplota tak lépe roste. Jak bubliny stoupají, tak se ochlazují a to do doby, než dosáhnou teploty rosného bodu = kondenzace a vznik oblaku. (postup zkrácen a co nejvíce zjednodušen)


Použití: tabulka hodnot teploty vzduchu z atlasu oblaků
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee