Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Není podzim, jako podzim

10. října 2011 v 17:01 | Meteo-aktuality |  Zajímavosti
Mnoho lidí nemá rádo podzim jako období a to nejen kvůli počasí. Dny jsou čím dál, tím kratší a noce pochopitelně dlouhé a delší, tím pádem se stává vstávání do školy či práce ještě méně snesitelným, než normálně. Ale vraťme se jistě k počasí, z hlediska počasí a přírody je možno na podzim přeci jen dočkat se něčeho příjemného a nějaké ty venkovní aktivity jsou možné, ale je nutno aby bylo příznivé počasí, což se na podzim nevidí tak často jako třeba později na jaře či přes léto. Ani zima není tak špatná, co se týče zimních sportů, kterých je celá řada.

Pokud podíváme na podzim z prvního, horšího hlediska, tak to znamená pravé smutné, ospalé, dušičkové podzimní počasí. Jak ho nazvete či zpravidla nazýváte (kromě slov horších ve slušném rozhovoru nepoužívaných a nahrazených jinými slušnými) je vedlejší. Jedná se tedy o podmračené počasí šedavou vrstvou oblačnosti a protože už byl vydá článek o oblačnosti z hlediska teorie, který najdete mimo jiných v rubrice teorie na našem blogu, tak můžeme říci, že se často jedná o oblačnost stratovitou (stratus) či oblačnost typu stratocumulus. Na frontách pak nimbostratus či altostratus. To samozřejmě většina z nás nezkoumá, je zataženo a často kouřmo nebo dokonce mlhavo a to s pokračilejším podzimem stále častěji po celý den či po více dní v kuse. Na horách je ale často trvale slunečno a tepleji než v nížinách = teplotní inverze. Za delší čas nastávají problémy s ovzduším, ve kterém se hromadí splodiny a nečistoty - možná jeden z důvodů, proč nemáte rádi podzim a podzimní počasí. Druhá stránka ošklivého podzimního počasí jsou časté deště a také větry, nízké teploty ať už ráno při přechodném vyjasnění s přízemními mrazíky nebo odpoledne teploty pod 10°C. Sice se pročití vzduch od splodin a mlh oproti inverznímu rázu počasí, ale zas prší a je mokro, na podzim vše velmi špatně schne a to nejen půda, ale i všechny ostatní věci. Každý si svůj důvod najde, ať je skryt v počasí nebo jinde.

A co takhle krásy podzimu? Když se naskytne příležitost, kdy tlaková výše přinese slunečné počasí a maximálně ráno či dopoledne mlhy nebo nízkou oblačnost a nebo když není podporován vznik nízké oblačnosti a mlh vůbec. S postupujícím podzimem se zbarví listí stromů do krásných odstínů barev, zpravidla od zelené, přes žlutou, oranžovou, načervenalou až po tmavě červenou či hnědou barvu. Fotky krajiny jsou velmi krásné za takového počasí. A výlety jsou také možné, když se přiobléknete, tak i na kole.

Není to samozřejmě ani trochu léto, je to stále podzim - ale odlišnosti jsou mezi jednotlivými druhy počasí.

>> Malá inspirace či důkaz od nás na závěr povídání o podzimu z dvou hledisek:

Od zelené až po hnědnou - podzim foto 1
Kontrast oblohy a žlutočervené barvy listí - podzim foto 2
Jednoduše žlutá - podzim foto 3
Žlutá z jiného pohledu - podzim foto 4

Těšte se na to hezké, když je zrovna deštivé, pošmourné a ono klasické sychravé dušičkové počasí - myslete na to pozitivní.

Váš tým MA - najdete nás na: htp://meteo.hys.cz nebo na FB stránce po zadání Meteo Aktuality - odkaz máme i na webu s náhledem sdílených příspěvků, propojeno nově i s Twitter stránkou. Děkujeme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee