Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Déšť, jeden z druhů srážek

29. října 2011 v 13:22 | Meteo-aktuality
Zda napsat nějaký kratší článek na toto téma týdne nám nepřineslo ani mnoho rozmýšlení. I když už u nás najdete v rubrice teorie článek na téma déšť, ale nejen na tento druh srážek v teoretickém pojetí, tak tímto článkem se budeme snažit trefit do trochu praktičtějšího pohledu na toto téma či spíše slovo "déšť".

O tom, že déšť padá z oblaků, ač to někdy tak nemusí úplně vypadat, není pochyb. Vysvětlení tzv. deště z čistého nebe najdete opět v teorii zde na blogu. Déš'ť je tedy jedním z druhů srážek, které rozeznáváme v meteorologii, to se dovíte taktéž po návštěvě rubriky teorie. Před samotým popisem slova déšť ještě předesíláme, že to není mrholení.
Déšť na vodní hladině

Déšť jednoduše přináší vláhu, vodu potřebnou pro život, pro existenci života na Zemi a to veškerého. Není deště, není vody, není života. Jeho nedostatek v delším čase může znamenat problémy, ač při krátkodobém trvání sucha, které známe třeba od nás z mírného pásma, se to ani nezdá, že je déšť velmi potřebný pro život. Ale jak se často říká, všeho moc škodí. Déšť může být i nebezpečný, což také z ČR známe jistě velmi dobře. Déšť ve velkém či extrémním množství způsobuje jednak příliš velkou vlhkost, přesycenost půdy a země a pak tedy vzestupy hladin vodních toků, což v hojné míře případů extrémních srážek končí povodněmi, které kromě majetku ničí i úrodu na polích. Na druhou stranu povodně byly, jsou a budou. Důležité je ale, že byly. A byly normální a dokonce i vítané. Byla to vždy jarní záležitost, tedy rozlití řek a potoků do polí, které přineslo úrodné bláto, nebyla zničena žádná úroda, ale naopak nově vyseté plodiny přinesly úrodu velkou.
Příliš deště může přinést povod

Zpět k dešti. Z pohledu lidstva je to jistě nepříjemný jev. Hodně lidí zajímá, nebude zítra pršet? Ač vědí, že bez deště to jednoduše nelze, tak i přesto by spousta lidí byla pro bezoblačné počasí a pršet by ani nemuselo, ale protože vědí, že je to nutné, tak alespoň kdyby déšť přišel v noci. Ale to je samozřejmě přírodě opravdu jedno, zda máme den nebo noc.
Období bez deště přináší sucho

Déšť je tedy nevylučitený z charakteru počasí u nás, ale i na ostním území světa - snad kromě pouští, kde život sám o sobě možný právě není. Déšť je ale nepříjemným počasím, které je označováno za ošklivé, sychravé, poškourné a vzhledem k tomu, že nechceme použít slova sprostá a to ani oblíbenou hlášku z filmu - tak výčet ošklivosti deště jako charakteru počasí ukončíme.

Ukončíme i krátké odstavce - aneb článek o dešti - pokud máte zájem, podívejte se do teorie, kde máme články nejen o teorii srážek a další také přibývají.

Aktuality z Počasí u nás - http://meteo.hys.cz a FB jsou Vám také k dipozici nejen při případných dotazech.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vestec vestec | Web | 12. ledna 2012 v 23:47 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

2 METEO Aktuality METEO Aktuality | Web | 13. ledna 2012 v 15:51 | Reagovat

Děkujeme. Ano, kouknu. /Tom - admin/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee