Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Významné povodně za rok 2009 a 2010

7. září 2011 v 21:27 | meteo-aktuality |  Hydrologie
Poohlédneme - li se po povodních v uplynulých letech, po těch významnějších, protože bylo v uplynulé době menších vzestupů hladin řek poměrně dost, tak zjistíme, že nejvíce jich bylo v roce 2010 - to byl srážkově velmi bohatý rok právě v lokalitách, resp. povodích, kde byly řeky nejvíce rozbouřené a těch je hned více.

Jistě vzpomínají obyvatelé východu a SV Moravy na poměrně rozsáhlé povodně v květnu a červnu 2010 nebo na bleskové povodně v červnu 2009 - každé měly jinou příčinu, každou povodeň zavinil je jiný charakter počasí. Nebo pak také vzpomíná sever Čech na dvojnásobné povodně v roce 2010, (srpen a září) které byly zaviněny stejnou situací plus tam je nutné počítat s nedostatečným odstupem.

V roce 2009 - větší povodně
Při odtávání sněhu v březnu 2009 se také samozřejmě zvedly řeky a to hlavně proto, že odtávání bylo doprovázeno silnějším deštěm. Po poměrně klidném létu, alespoň co se větších úhrnů srážek a následných povodní týče, přišel bouřlivý počátek léta 2009, který se vyznačoval bouřkami, které se zdržovaly nad určitým územím, kterým byla Morava a přinášely prudké lijáky, ze kterých vznikaly tzv. bleskové povodně na tocích. Vše začalo přibližně 23. června 2009, silné bouřky a bleskové povodně, před jimiž platila výstraha ČHMÚ až do odvolání, trápily zejména východ země, ale v první polovině července se objevovaly podobné bouřky i jinde v ČR - v menší míře a intenzitě samozřejmě.

Zmíníme silnou linii bouřek, která sice nepřinesla výrazné povodně, ale zanechala stopy na většině území ČR a to 23. července daného roku.
Poté se už rok 2009 obešel bez extrémních srážek a povodní.

V roce 2010 - větší povodně
Poklidný průběh jara 2010 se zvrtl ve velmi rušný a to na Moravě a ve Slezsku, kde působila zvlněná studená fronta, jejíž srážky se přímo a doslova zastavily nad tímto územím a byly skutečně vytrvalé a silné na některých místech. Rozbouřily doslova řeky na východě země. Srážky byly spojené s tlakovou níží "Yolanda" v období 15-17.5.2010. Velmi nízké byly na květen i teploty, které se při celodenním dešti pohybovaly i okolo 10°C.

Další vlna dešťů, která byla opět cílená na východě území, přinesla další obavy z hrozících řek jejich vylitím, což se nakonec stalo. Velice nasycená povodí po květnových vydatných deštích nepobrala další příděl vody a nádrže byly také plné, některé v květnu přímo přetékaly bezpečnostními přelivy. Červnové povodně přišly hned na počátku měsíc, poté byl od srážek naštěstí klid a nepůsobily již žádné větší problémy. Jednalo se převážně o bouřky, ty ale byly místy intenzivnější.

Kdo by tušil, že počasí bude řádit tento rok ještě a to ještě v létě, to si vybralo opět trvalé a vydatné deště objetí byl tentokrát sever Čech.
To 6. až 8. srpna roku 2010 se vryl do paměti obyvatelům severočeských obcí a měst, které povodně zasáhly jistě na věky. Silné a trvalé deště byly spojeny opět se zvlněnou studenou frontou, která přecházela v několika vlnách (rotucící fronta) a nejvíce se "vypršela oblačnost" na severu země.

Až deprimující bylo pro obyvatele severu území, když opět slyšeli v předpovědích počasí či médiích, že se chystají silné a vytrvalé deště. Když začlo pršet a koryta řek a potoků se opět rychle plnila, tak věděli, co to znamená. Srážky opět nejvíce zasáhly sever území na konci září a to od 25. do 28. září, kdy přecházela další zvlněná fronta. Po delší odmlce, ale i tak opět na stejném území řeky vystoupily ze svých koryt. I když naposledy v roce 2010, tak to již za celý rok jak Moravě a Slezsku, tak severu Čech a celkově ČR to deštivé počasí jistě stačilo.

Vyhodnocení povodní a situace kolem povodní najdete na webu ČHMÚ v sekci hydrologie: http://portal.chmi.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee