Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Vyhlížíme smutný podzim, bílou zimu

13. září 2011 v 16:49 | Meteo-aktuality |  Zajímavosti
Poslední letní dny plynou, i počasí dohání co se dá a co zameškalo například v červenci, který se moc letně nevydařil a už se pomalu dostaneme k "babímu létu", tedy létu, do kterého se promítají již podzimní charakteristiky počasí.

Někdo se na podzim těší, ale je jistě více lidí, kteří sdílejí opačný názor, protože podzim je smutné období a po většinu času temné. Temné nejen proto, že den je nejkratší z celého roku, (vyjma prosince) ale k tomu se ještě přidává často pošmourné a zamračené počasí, kdy nížiny trápí celodenní mlhy a inverzní oblačnost, která trvá často i několik dní a v extrémních případech přináší smogovou situaci a to je samozřejmě velmi nepříjemné počasí či povětrnostní situace. Jistě netřeba jmenovat oblasti, kde se smog vyskytuje rok co rok v hojné míře.

Podzim se slunečným počasím dokáže ale rozjasnit barvy stromů a celou krajinu přivést společně s lidmi do veselé atmosféry.
Pro dobrou náladu z pomalu se blížícího podzimu

A nyní pár vyhlídek, co nás čeká v počasí a co se v počasí děje na podzim pravidelně:
Další dny přinesou již nižší teploty v denních hodinách, a díky rozšiřující se tlakové výši bude malá oblačnost a zejména pak přes noc žádná oblačnost - teploty budou mít ve svém poklesu volnou cestu a klesat budou pod 10°C, při zemi bude ojediněle i mrznout. Co nás může již potrápit jsou ranní mlhy, ale ty se ještě vždy rozpustí a nastane slunný den.

"Babí léto" je sice datováno až na poslední dekádu září a počátek října, ale počasí tento týden již "babí léto" připomínat bude. Definice "babího léta" je suché stálé počasí, (počasí v TV) kdy se ranní teploty pohybují nízko - může při zemi mrznout (jinovatka) a odpoledne teploty vystupují i více nad 20°C - to se také koncem týdne stane. Definice bude do puntíku splněna skutečně vládnoucím charakterem počasí u nás v tomto týdnu.

Článek o "babím létu" a původu slova či názvu tohoto období, které je dosti diskutované a očekávané, když už je pravé léto pryč, najdete zde:

Jak bude podzimní ráz počasí (již podle každoroční tradice) pokračovat? Mimo jiné zažijeme v počasí jistě tyto situace - s přestávkami lze očekávat, že teploty budou ráno stále nízké - odpoledne poměrně příjemné - za podmínky slunečného počasí, v případě opaku nebudou ráno nízké, ale ani odpoledne vysoké. Dále se již budeme setkávat s četnějšími mlhami a nebo nízkou oblačností - mlha ve výšce (oblak typu stratus/sloha) a postupem času se budou mlhy, popř. nízká oblačnost udržovat po většinu dopoledne. Pokud se neutvoří, tak se dají čekat častější přízemní mrazíky. S postupem času již nebudou ani odpolední teploty vystupovat na 20°C a více. Ke konci podzimu nás kromě mrholení, inverzí čekají jistě i deštivé dny, kdy teploty náladu nezlepší a nezlepší ji ani šedá či černá obloha nad námi. Inverze a zhoršení ovzduší s možností výskytu smogové situace hrozí hlavně ve vyhlášených oblastech - západ ČR, velká města - centra či poblíž velkých dopravně rušných komunikací a hlavně Ostravsko. Mimo tohoto všeho bude již místy i mrznout ve 2m nad zemí v nočních hodinách a výjimkou nebudou ani mrznoucí mlhy, námraza na komunikaích a vegetaci a mlhy se mohou udržovat společně s nízkou oblačnosti po téměř nebo úplně celý den. No a to už jsme na počátku zimy - alespoň té meteorologcké. (1.12.)

>>> Bohužel to jsou asi nejméně příjemné vyhlídky z celého roku a ze všech období, ale je to jedno ze čtyřech období, které se u nás rok co rok musí objevit.

S přáním co nejvíce slunných dnů bez inverze, přeje tým MA úspěšné tyto i nadcházející dny a týdny.
http://meteo.hys.cz (A budete připraveni na podzimní nástrahy počasí)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee