Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Počasí

17. září 2011 v 13:53 | Meteo-aktuality |  Teorie
Dnes se podíváme na to, co je to počasí a co vše ho ovlivňuje a co všechno je jím ovlivňováno. Je to složitý kolotoč, který společně souvisí se vším. Takže při studiu počasí, vědy zabývající se počasím - meteorologie, zabíháme do věd ostatních, které souvisejí úzce či šířeji s meteorologií. Jako první nejdůležitější je nutno jmenovat hydrologii - vědu zabývající se vodou a hydrologickými charakteristikami, dále klimatologie - klima a teploty, globální oteplování, další věda je ochrana ovzduší a znečišťování půdy. Dále souvisejí s meteorologií tyto vědy: zemědělství, fenologické charakterisitky - půdní vláha a souvislost budeme hledat v tomto případě i se zemědělstvím, podzemní zkoumání dostatku či nedostatku vláhy. Mimo jiné potřebuje vodu i zvěř a to i dobytek a k tomuto řetězci se připojují i lidé - takže počasí ovlivňuje také obyvatelstvo a život, tím pádem i jeho pohyb - tedy dopravu a další veškeré činnosti. To už pak sahá i do potravinářství, které je závislé na zemědělství a hospodářství, ale to už nejsou přímé vazby na počasí, resp. meteorologii.

Kdo počasí nejvíce sleduje a nejvíce si stěžuje jsou lidé. Informace o počasí jsou hlavně v dnešní době žádány více a více - počasí není zrovna stálé a přívětivé a vzhledem k tomu, že nelze ovlivnit a musejí se lidé přizpůsobit, tak sledují, co se chystá a pokud se nechystá žádná katastrofa, tak zda nám počasí přichystá alespoň trochu příjemného.

Teoretická stránka počasí - okamžitý stav podnebí na daném místě v daný čas. Počasí se liší, co do místa (známe hodně i z území ČR - příkladem jsou místní bouřky nebo přeháňky, mlhy - tj. další nevyzpytatelný jev) a také, co do času. Také jmenujeme hlavně bouřky nebo přeháňky či mlhy. Například ve 14h může být mlha na stanici Ondřejov a ve 14:10h tam může být polojasno, zatímco na stanici Praha - Libuš bude stále skoro jasno a okolo 14:30h se tam vytvoří mlha, že nebude možno rozeznat oblohu. Příklady jsou pro pochopení počasí také důležité. To samé bude platit s bouřkami či přeháňkami, ale odlišné může být i jiné počasí. Například nedávno v jižní, JV, V a SV polovině území deštivo, na ostatním území oblačno až polojasno zcela bez srážek. To byla situace s frontální vlnou tento týden.

Čím je počasí ovlivňováno
Počasí je ovlivňováno mnoha fakory. Jedná se o klasické globální ovlivnění počasí, to už budeme mluvit o podnebí - tedy emisemi skleníkových plynů, které zvyšují teplotu na Zemi, ale také se počasí ovlivňováno jinými nečistotami, které obsahují například pohonné hmoty, ale i kouř z odpadů - takže z těchto procesů se uvolňují nedobré látky pro podnebí a vedle skleníkových plynů jsou to i další látky. Pořáry, zemědělství - hnojiva, spalovny, doprava.....
Tím se vlastně hne celý cyklus, od zvýšení teploty v globálním měřítku, přes tání ledovců až po zvýšení vody v oceánech a také změny v proudění - tím pádem ochlazování a oteplování celé planety nikdo nezastaví. U nás se může objevit doba ledová - život nemožný a nebo také tropy a pouště, život také téměř nemožný = jiné počasí, katastrofy a jiný průběh počasí (jiné klima, bouře a vše, co neznáme ještě) a vedle toho jiné živočišstvo a rostlinstvo = to v tom lepším případě. Vše také ovlivňuje sopečná činnost a erupce - jiné téma.
> To ale zabíháme do ochrany životního prostředy a boje s globálním oteplováním či do jiných témat, o tom jindy!

Co ovlivňuje počasí
Počasí ovlivňuje celý život na Zemi. Život lidí, tedy jejich pohyb, (doprava) práci.... Počasí ovlivňuje vodní toky na daném území a tím také lidstvo, dále ovlivňuje zemědělství a to do velké míry. Zemědělství je závislé na počasí a pokud někdo namítne, že existují závlahy, tak je to samozřejmě pravda, ale počasí může být suché do takové míry, že nebude odkud brát vodu na zavlažování - zmizí tedy zdroj - voda. Zkušenosti můžeme hledat ve světě - častá sucha v Číně, která na způsob českému suchu jsou o mnoho větší. Opět jsme u vody, která je základem pro život nejen rostlin ale i zvířat a lidí. Sluneční svit je také důležitý a správný poměr těchto dvou veličin plus teploty je někdy boj. Pokud tedy řekneme, že počasí ovlivňuje celý život na Zemi a celý s ním související průmysl a další činnosti- bude to pravda.

Tým MA - teoretické články, vlastní text

S přáním hezkého a pokud možno nepropršeného víkendu přeje tým MA, přijďte za námi na http://meteo.hys.cz nebo na FCB.

Další teorie na téma: Oblačnost, voda vyjde příští týden!
Doufáme a věříme, že se i články z rubriky teorie budou líbit a třeba i něco přinesou!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee