Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Oblačnost

27. září 2011 v 13:41 | Meteo-aktuality |  Teorie
Co je to oblačnost a jak vzniká, základní klasifikace (rozdělení) oblačnosti. To je součástí teoretického článku tohoto týdne - více si pak budete moci přečíst na našem webu v článcích v sekci teorie.


Za co vše vděčíme oblačnosti (páře obsahující vodu) a proč je tak důležitá? Toť asi velmi jednoduchá otázka:
Oblačnost a oblačné systémy (tlakové níže) jsou nedílnou součásti chodu počasí. Pokud by neexistovaly, sice by se počasí na daném území neměnilo a neexistovaly by žádné bouřky, bouřek ani ošklivé deštivé dny, ale také by nebyla voda a to by samozřejmě nebylo možné. Oblačnost je tedy díky vypařování z oceánů a dalších vodních ploch velmi důležitá pro přínos "nové" vody pro dané území. Co nám oblačnost může přinést dalšího? Třeba krásnou podívanou na obloze, duhy a další optické jevy, krásné západy Slunce. Bez toho by ale bylo možno se obejít.
Oblačnost nám ale přináší i škaredé dny, povodně, bouřky a bouře. Ale tomu nelze zabránit, vše zlé je pro něco dobré.
>>> Takto hraje roli oblačnost při západu Slunce

Teoretické pojetí oblačnosti - oblaků
Oblačnost je vlastně, jak bylo již řečeno pára - tedy soustava vodních kapiček nebo ledových krystalků - v případě vysoké oblačnosti, kde jsou záporné teploty a nebo v případě bouřkové oblačnosti v podobě krup - vysvětleno dále. Oblačnost vzniká kondenzací a nebo konvekcí - konvektivní oblačnost, díky stoupavým porudům při příznivých podmínkách - zejména v letním období = kupovitá oblaka, viz dále v rozdělení.

Klasifikace (rozdělení) oblačnosti - základní
Oblačnost dělíme na tři základní patra: cirrus, stratus a cumulus - používají se latinské názvy a zkratky Ci, St a Cu. Česky řasa, sloha (mlha) a kupa. Mlha je oblak stratovitý - nízký.
>>> Oblačnost přibývající večer do západu Slunce - bude asi druhý den pršet

Cirrus je vysoká oblačnost skládající se z ledových krystalků a nachází se velmi vysoko - až v 13km. Srážky nepřináší a je předzvěstí příbíží se změny počasí k horšímu. (příchod fronty = oblačnosti a srážek, větru a změny počasí k horšímu) Více na konci v zajímavostech o oblačnosti a jejím vlivu na chování počasí v budoucnu.

Stratus je vlastně mlha - oblak mlhovitý. Pokud je tedy u země říká se mu mlha - jina kse jedná o oblak stratus.

Cumulus je kupovitá oblačnost- věžičky, beránky - velmi pěkná na pohled a může nabývat i pěkných tvarů, například tvarů připomínajícíh nějaká zvířata, draky a jiné. Říká se jí letní oblačnost, protože je k vidění při vyšších teplotách a dalších vhodných podmínkách potřebných ke konvekci - vznikají z ní konvektivní srážky a pokud přeroste do stádia bouřkové oblačnosti, tak i bouřky. Je ve výšce oproti vysoké oblačnosti, pouze 2km. (o těch někdy příště)


Zajímavosti o oblacích a jejich nápověda chování počasí v budoucnu
Vysoká oblačnost naznačuje tedy změnu počasí k horšímu a to přesně příchod teplé fronty. obloha zatažná souvislou vrstvou střední oblačnosti (o ní bude zmínka příště) značí přechod frontálního rozhraní. Zda bude v noci či ráno pršet, lze zjistit podle toto, pokud se večer oblačnost neprotrhává a naopak houstne - samozřejmě to není jisté, ale pravděpodobné. Pokud ráno uvidíme na obloze oblaka ve tvaru hradeb, dost možná se objeví během dne bouřka.
>>> Oblačnost se večer většinou protrhává - hlavně v létě při odpolední konvekci a jinak bezoblačném počasí, proto lze pozorovat něco "divného", když večer naopak přibývá

Tyto zásady nemusejí platit vždy, ale počasí se takto dá odhadnout.

Meteo Aktuality - teorie i na webu: http://meteo.hys.cz a počasí Vás nepřekvapí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee