Počasí nás ovlivňuje den co den, 365dní v roce, a můžeme ho jen do jisté míry odhadnout nebo předpovědět.

Meteorologické léto 2011

6. září 2011 v 18:03 | Meteo-aktuality |  Shrnutí počasí
Meteorologické léto 2011 (červen - srpen) skončilo a pojďme se podívat na jeho etapy, v anketě pak lze hlasovat, jaké bylo z hlediska počasí podle Vás.

Často jsem vídal či slýchal poměrně dost negativní komentáře a názory na letošní počasí v létě, ale ruku na srdce - můžeme se na něho podívat ze dvou pohledů. Ten první je, že mohlo být lepší, ten druhý je ovšem - mohlo být i horší.

Co se v letošním létu mohlo vyskytnout v horší míře než se vyskytlo ve skutečnosti - těchto faktorů je celá řada.

Vezmeme si je popořadě: trvalé srážky a velké povodně - narozdíl od roku 2010 se řeky rozbouřily jen jednou a málo a to okolo 22. července 2011 a to na menším území než tomu bylo loni. Pokud bereme léto jako meteorologické. Extrémní bouře a větry - letos bylo bouřek poměrně málo, i když se najdou lokality, kde byly v létě silné až velmi silné. Extrémní a rozsáhlejsí bouřky, které by se daly přirovnat k přechodu celé níže podobné níži (pásu bouřek) 23.7.2009 nebo z nedávné doby 17.7.2010, se letos nevyskytly. Některé lokality měly ovšem jaksi smůlu a skutečně je silné či velmi silné bouřky zasáhly dvakrát i vícekrát. Jmenovat lze JZ Čech a nebo i Vysočinu. Dlouhotrvající sucho, vlny veder - i když možná letos právě kvůli nedostatku tropů a sluníčka někomu přišlo léto špatné či nešťastné, tak byla léta, kdy i lidé volali o vodu, ochlazení. Přirovnat vlnu veder, která nás zasáhla letos koncem srpna - jak už asi málokdo očekával, k vlnám veder a sucha v roce 2003 a nebo 2006 nelze. Dlouhodobá sucha, vedra nás letos také nezasáhla. To není mínus, ale řekl bych plus. Velké zimy - ty také nevládly. Existují roky, kdy se teplota uprostřed léta rovnala teplotě v podzimním období. A pokud se výrazněji ochladilo, na teploty nepřipomínající léto, tak tomu nebylo na dlouho. To je také plus letošního počasí v létě.

Léto 2011 bylo tedy celkově co do počasí velmi proměnlivé a co chybělo a kvůli čemu se zřejmě na léto lidé "zlobí", je stálost v počasí a to ve smyslu pravého letního počasí, která přišla bohužel až koncem meteorologického léta a na poměrně krátkou dobu, než bývá zvykem. Anticyklonální situace, slovy běžného člověka, počasí stabilní slunečné s minimem srážek a vysokými až velmi vysokými teplotami, jsou klasickou letní synoptickou situací (situace v tl.poli, příčina jistého charakteru počasí) pro naše území právě přibližně od poloviny července. Jak dlouho trvají či kdy přesně přicházejí, to je druhořadé. Letos ale počasí ukázalo, že změny budou a skutečně tedy byly a stabilní situace s pravým létem měla velké zpoždění a poměrně krátké trvání.

I když se nám možná letošní počasí v létě a celkově léto nelíbilo - připouštím, že existuje lepší počasí, než které panovalo letos po většinu léta - tedy proměnlivé, tzv. opoždění apríl - ale hledejme v počasí v létě přeci jen něco pozitivního a nehledě na to, že může být vždy hůře - resp. oproti této situaci (počasí léto 2011) může být rozhodně situace s počasím v létě horší. Lidsky řečeno počasí, které vládlo v letošním létě nebylo zdaleka nejhorší co může být.

Pokud vyhodnotíme celkové hodnoty veličin (základních) za léto 2011, což jsou maximální a minimální teploty v průměrech a průměrné srážky z našeho pozorování, což se tak stane v průběhu měsíce září, tak jednak zjistíme jaké bylo léto 2011 (červen - srpen) z hlediska čísel například oproti minulým létům, a jednak Vás o tom budeme informovat vydáním článku. :)

Váš tým MA, /autor: MT/
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama

Meteo Aktuality - aneb vše o počasí

> Webová stránka MA (články, aktuality, další aplikace jako například radar, detekce blesků ČHMÚ, diskuzní fórum a další)

http://meteoaktuality.cz


> FCB stránka MA (aktuality z dění v počasí a všeobecně)

http://facebook.com/pocasi.aktuality

> Twitter profil (propojen s Facebookem)

https://twitter.com/meteoaktuality

> Google+ stránka (nejdůležitější aktuality a zajíamvosti)

Google+ MA

> Blog MA (nově založený pro psaní zajímavostí z meteopraxe i teorie, pro informace zde na Blog.cz, jste právě zde!)

> TV video kanál MA (videa o počasí, vše zajímavé i důležité v jeho dění)

http://www.youtube.com/user/MeteoaktualityTV?feature=mhee